Tagasi

Veel loetud päevad saab osaleda unikaalsel Tallinna valgusbiennaalil

Veel loetud päevad saab osaleda unikaalsel Tallinna valgusbiennaalil

24. novembrist 1. detsembrini 2013 löövad Tallinna südalinnas särama kümned valgustusinstallatsioonid ning toimub hulgaliselt näitusi ja töötubasid – rahvusvaheliste ja kodumaiste professionaalide koostöös näeb ilmavalgust Tallinna I Valgusbiennaal.

Kui Tallinna varasemad Valgusfestivalid keskendusid vaid valgusinstallatsioonidele avalikus ruumis, siis esmakordselt peetav biennaal on rahvusvahelisema haardega – lisaks installatsioonidele kohtuvad siin rahvusvahelised valgustusprofessionaalid, kes peavad siin töötubasid ja esitlevad oma töid.

Valgusbiennaaliga soovivad tegijad tutvustada kõrgetasemelist valguskunsti ja -disaini ning tuua see inimestele lähemale. Biennaali külastajatel on võimalik valgust näha, kuulda ja katsuda, seda tundma õppida ja endale sobivaks muuta.

“Ühtlasi pöörame tähelepanu sellele, kuidas avaliku ruumi – linnatänavate, parkide, mänguväljakute – valgustamine muuta nutikamaks ja säästlikumaks ning et valgusel avalikus ruumis oleks lisaks turvalisuse tagamisele ka positiivseid emotsioone tekitav ja linnapilti esteetiliselt kujundav pool,” selgitas Valgusbiennaali peakorraldaja Eva Tallo.

Biennaalile eelneb maineka Matthieu Tercieux’ töötuba inimmappinguinstallatsiooni “You are here…Somewhere else” loomiseks Viru Keskuse aatriumis alates 22. novembrist. Biennaali avavad 24. novembril Tallinna kesklinnas toimuvad töötoad ja näitused. Kino Helios saalis saab näha nimeka Briti teaduskunstniku Paul Friedlanderi kineetilise valgustuskunsti teoseid, valgust ja valgustust käsitlevaid fotosid, arhitektuuri- ja disainigaleriis Eesti valguskunstnike ja valgustidisainerite töid (Toivi RaidmetsLeonardo MeigasRaoul KurvitzMarit IlisonKiwaTarmo Luisk jpt).

Põhiprogrammi ajal, 29. novembrist  kuni 1. detsembrini, süttivad Tallinna kesklinnas ja vanalinnas teiste seas Ocubo (Portugal), I DID IT (Läti), Matthieu Tercieux’ (Prantsusmaa), Aleksandra Stratimirovici (Sloveenia), MIM Projecti (Eesti) ja Marko Crnobrja (Serbia) installatsioonid ning valgustusdisainerite ühingu PLDA töötubades valminud valguslahendused – ainulaadse valgusrüü saavad Niguliste kirik, Kanuti aed, Metro Plaza ja Paks Margareeta.

Festivali kavast leiab ka geriljavalgustuse, mis on omamoodi vastuhakk raiskava, aga ka puuduva valgustuse vastu. Kogenud valgustusdisainerite juhtimisel asutakse koos kaasaskantavate valgustitega võitlusesse Tallinna kesklinnas valitseva pimeduse ja kehva valgustusega. “Tahame näidata, kui palju ja kui vähese vaevaga võib oskuslikult tegutsedes saavutada ja säästa, kasutades selleks kõigest sama palju energiat kui palju tarbib üks lauaarvuti,” lausus Eva Tallo.

Linlasi oodatakse giidiga jalutuskäikudele, kus saab näha kõiki biennaali ajal linnaruumis asuvaid installatsioone ning tutvuda nende idee ja sünnilooga. Ühtlasi võetakse luubi alla Tallinna avaliku valgustuse head ja halvad küljed.

  1. novembril toimuvad ka konverents ja unikaalne galaõhtu, mis täidab endise Heliose kino saali helilooja Sven Grünbergi ja valgustuskunstniku Kurt Laurenzi ühisloomes sündinud live-muusika ja valguse etendusega. Pääsmeid galale hinnaga 35 eurot müüb Piletilevi.

Kõige värskema, jooksvalt täieneva ajakava koos fotode ja tippkunstnike tööde näidistega leiab meie kodulehelt www.valgusbiennaal.ee ning Facebookist https://www.facebook.com/lightbiennale.

Biennaali korraldab MTÜ Valgusklubi koos MTÜ-ga Valgusfestival , peatoetajad on EAS, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn, Nordlicht, Viru Keskus, Philips, Lumenpulse, Liviko ja Eesti Energia. Toetavad Adcash ja Prantsuse Instituut Eestis, biennaali koostööpartner on Pimedate Ööde Filmifestival.

Andri Maimets

Tallinna I Valgusbiennaali pressiesindaja

tel: 56 2011 17

E-post: andri@maimets.ee

Skype: andri.maimets

Facebook: andrimaimets

www.valgusbiennaal.ee