Välkloeng KUI PIKK ON ÜHE MAJA ELU? / HOW LONG IS THE LIFE OF A BUILDING?
20. septembril kell 19.00 toimub kino Kosmose suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse korraldatav XXXI välkloeng, mis sedapuhku käsitleb Eesti nõukogudeaegse modernistliku arhitektuuri saatust ning Eesti ekspositsioon XIII Veneetsia arhitektuuribiennaalil. Õhtut modereerib sisearhitekt Urmo Vaikla.
Kui pikk on ühe maja elu? küsib Eesti ekspositsioon XIII Veneetsia arhitektuuribiennaalil, käsitledes nõukogudeaegse modernistliku arhitektuuri saatust. Selline on ka seekordse välkloengu teema, mis toimub peatselt uksed sulgevas modernistlikus kinohoones Kosmos. Ettekandjad arutlevad majade elu ja saatuse üle, käsitlevad suhestumist aja ja ruumiga, hüljatusega, oluliste ja mitteoluliste paikadega, muutumiste ja uute võimalustega.
Lavale astuvad:
Tõnu Õnnepalu, kirjanik
Alari Allik, japanoloog
Kadri Klementi ja Aet Ader, arhitektid (b210)
Raine Karp, arhitekt
Karl Õiger, insener
Mart Kalm, arhitektuuriloolane
Moderaator: Urmo Vaikla
Toimumise aeg: 20. september 2012 kell 19.00
Toimumise koht: kino Kosmose suur saal, Pärnu mnt 45, Tallinn
Osavõtt: tasuta
Registreerumine (ei ole kohustuslik): http://www.facebook.com/events/262824667172000/
Orienteeruvalt kell 20.30: HOW LONG IS THE LIFE OF A BUILDING? kataloogi esitlus
Vaata kataloogi tutvustust siit: http://bit.ly/NtUzoT
NB! Juba kell 17.30 samas saalis EKA avatud loengute sarjas prantsuse maailmanimega arhitekt Odile Decq (FRA) http://www.odbc-paris.com/
HOW LONG IS THE LIFE OF A BUILDING?
Urmo Vaikla, moderaator: „Kas paarkümmend aastat on ehitise jaoks pikk või lühike aeg? Põhuteater oli loodud püsima vaid aastaks, kuid kasutame aktiivselt ka sajandite vanuseid hooneid. Tallinna linnahallil on iga vaid kolmkümmend kaks aastat, kuid kunagine rahvusvaheliselt pärjatud tipparhitektuur seisab täna tühja ja lagunevana linna tuiksoonel. Fuajees plingib endiselt kell, kuid hoone on kattunud graffitiga ning on kasutusel vaid helikopteri maandumisplatsina ning politsei rünnakrühmade ja narkokoerte treeningpolügoonina. Sarnane saatus on tabanud ka teisi modernistliku väärtarhitektuuri näiteid Eestis. Tunnustatud Eesti tipparhitektide looming on hävimas. On selle põhjuseks poliitilised tõmbetuuled, saamatus, majanduslik suutmatus, vilets ehituskvaliteet või lihtsalt tüdimus modernismist ning elu paratamatu ringkäik, kus kõigel oma ots?“
Legendaarne kino Kosmos on üles kasvatanud mitmeid põlvkondi filmisõpru ja on üks vanemaid järjepidevalt tänase päevani tegutsevaid kinosid Tallinnas. Kosmos avas Tallinna ja terve ülejäänud Eesti kinosõprade rõõmuks oma uksed 1964. aasta 10. märtsil ning hoiab oma 739-kohalise saaliga tänaseni enda käes Eesti suurima kinosaali austavat nimetust. Kurb tõsiasi on aga see, et kinosaalina lõpetab Kosmos tegutsemise kahe nädala pärast, septembri lõpul. 20. septembri välkloengu külalistel on seega üks viimaseid võimalusi nautida Kosmose atmosfääri veel ajal, kui hoone toimib kinona. Suure saali ekraanilt on lootus näha Urmo ja Ingel Vaikla dokfilmi ning Jaan Tootseni lugusid Tallinna linnahallist.
KONTAKT
Urmo Vaikla, moderaator, sisearhitekt, Veneetsia XIII arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni loomingulise tiimi juht, +372 5010930, urmo@vaiklastudio.ee
Merike Krais, Eesti Arhitektuurikeskuse projektijuht, +372 5074991, merike@arhitektuurikeskus.ee
Välkloengute eesmärk on kutsuda avalikkust kaasa mõtlema ja arvamust avaldama meid ümbritseva avaliku ruumi kujundamisel, tekitada arhitektuuriteemadel avalikku arutelu ja viia ühiskonda arusaamist, et arhitektuur on meie kõigi asi. Välkloengute raames tutvustavad erinevate elualade esindajad 9-minutilise ettekande jooksul oma seisukohti etteantud teemal, misjärel toimub avatud diskussioon esinejate ja kuulajate vahel.
Rohkem välkloengutest:
http://www.arhitektuurikeskus.ee/sundmused/valkloengud
TOETAJAD
Kultuurkapital
Valgusmaania
Velux Eesti OÜ