Tagasi

Ruumipilt 2017

[kaart pealkiri=”Ruumipilt 2017″]

Eesti parimad interjöörid ja disain 2017

Koostaja ja toimetaja:
Kai Lobjakas

Kujundaja:
Margus Tammik (o2 Works)

Töögrupp:
Kairi Rand, Liivi Haamer, Kristi Org

Projektijuht:
Kadri Kaljumets (o2 Works)

Eesti keele toimetaja:
Karin Kastehein

Tõlge:
A&A Lingua

Portreefotod:
Renee Altrov

Trükikoda:
Printon

Väljaandja:
Eesti Sisearhitektide Liit

Teostus:
o2 Works

Tallinn 2017

ISSN 1736-4493
© Eesti Sisearhitektide Liit

[/kaart]

[kaart pealkiri=”Ruumipilt 2017 ISSUU keskkonnas”]

[/kaart]

[kaart pealkiri=”Žürii”]

Kees Spanjers, sisearhitekt, arhitekt
Jan Skolimowski, arhitekt
Kaido Kivi, sisearhitekt, disainer
Pille Lausmäe, sisearhitekt
Kai Lobjakas, disainiajaloolane

[/kaart]

[kaart pealkiri=”Toimetajalt”]

Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemiate väljaandmise traditsioon on Eesti kontekstis tavatult pikk. Auhindu antakse tänavu välja juba neljakümnendat korda. 1977. aastal tollase ENSV Kunstnike Liidu kujundajate sektsiooni asutatud iga-aastaseid preemiaid on aastate lõikes antud välja erinevates kategooriates ja vahel ka kategooriatesse sõlmimata vaba valikuna üle saja. Aja jooksul on nende hulka kuulunud nii terviklikud interjöörid, näitusekujundused, mööbliesemed, objektid kui ka erialapublikatsioonid.

Tavapäraselt kuulutatakse välja konkurss ning liidu juhatuse nimetatud ning aastati varieeruv spetsialistidest koosnev žürii teeb esitatud tööde hulgast valiku. Läbi nelja aastakümne on auhinna saanud Eesti sisearhitektuuri paremad tööd, millesse kuulub nii pikema kui lühema elueaga keskkondi, aga ka ühekordseid sündmusi, autoreiks siinsel sisearhitektuurimaastikul tegutsev ja seda analüüsiv paremik.

Premeeritud tööd annavad suurepärase ülevaate avaliku ja isikliku ruumi, aga samuti esemeloome eripäradest, moodustades nii justkui ajaloolise reljeefse punktiiri, mille abil joonistub välja kohaliku sisearhitektuuri lugu viimase nelja kümnendi vältel. Premeeritud tööde kaudu on puhastunud välja pilt, mis kõneleb tänuväärselt mitme aastakümne keelt.

Sel aastal sõeluti ligi 70st esitatud tööst välja 33 aastapreemia nominenti. Kaasatud on ka juba teist aastat iseseisva auhinnana välja antav tudengipreemia. Nomineeritud tööde seas ulatub erialane tegevusraadius büroodest teatrite, näituste ja kodudeni, geograafiline haare aga Tallinnast ja Põlvast kuni Berliinini.

Ruumipilt 2017 tutvustab neid töid pildilise materjali kaudu ning võimaldab saada põgusalt aimu autorite tööprotsessi ning lõpptulemusega seotud mõtetest. Teie käes on mitmekülgne ülevaade värskest Eesti sisearhitektuuri paremikust aastal 2017.

Kai Lobjakas, Ruumipilt 2017 koostaja ja toimetaja

[/kaart]

[kaart pealkiri=”Žürii kommentaar”]

Võimalus osaleda žürii töös ja saada kolme päevaga ülevaade Eesti sisearhitektuurimaastikul toimuvast, on põnev ja hariv. Missugune on üldpilt, tase, ideed ja tulemused. Ja olgu või suundumused ja trendid. Kes on parimatest parim.

Sisearhitektuur on tundlik ala, mis reageerib üllatavalt kiiresti ühiskonnas toimuvatele muudatustele ja peegeldab selgelt meie ümber toimuvat. Kui meil kõigil läheb hästi, on seda tajuda nii eramute kui ühiskondlike hoonete sisearhitektuuris. Ollakse avatumad, lennukamad, tellija võimalused ja vastastikused ambitsioonid on suuremad. Kui meil on raskemad perioodid, ollakse kokkuhoidlikumad ja kaalutlevamad.

Missugune pilt avanes züriile nende kolme päeva jooksul eesti sisearhitektuurist?

Esiteks ei saa jätta mainimata, et esitatud tööde arv oli rekordiline. Tuli teha eelvalik ning siin said määravaks trendilikkuse välistamine ja lõpptulemuse terviklikkus. Iga interjöör on alati oma tellija ja looja nägu, seetõttu jäid kaalukausile tööd, kus seda koostööd oli võimalik hinnata.

Eesti sisearhitektuuri tase ja professionaalsus tõuseb ja ka levib iga aastaga. Me ei pea häbenema ei oma töökeskkonna, koolide ega ammugi mitte söögikohtade kujunduse pärast.

Lonely Planet kiitis Tallinna restorane aastal 2017 ja olen kindel, et oma osa mängib siin kindlasti ka sisearhitektuuri lahenduste tase. Restoranide ja kohvikute osakaal oligi valdav esitatud nominentide seas. Kõik esitatud tööd olid kõrgel tasemel, külastajate seas juba lemmikuks saanud ning seetõttu oli ka lõppvaliku tegemine ülekohtuselt keeruline.

Eraldi võiks välja tuua töid, kus aastapreemiale oli esitatud tootmishooned ja haigla. On aru saadud, et sisearhitekti kaasamine võib küll ehituseelarvet tõsta, kuid lõpptulemuseks on kaasaja nõuetele ja esteetikale vastav töökeskkond, mis omakorda kindlasti parandab töötulemusi ja omaniku reputatsiooni nii klientide kui ka töötajate seas.

Positiivselt üllatav oli esitatud näitusekujunduste maht ja tase. Tööd olid väga erinevad nii sisult, esitluslaadilt ja mahult ning eelarvetelt kuid seda põnevam oli lõpptulemusi jälgida.

Kõik sõelale ning nominentide loetellu jäänud tööd on head ja esitatud tööde kvaliteet ühtlaselt kõrge ja professionaalne. Sisearhitekti töö on aina rohkem meeskonnatöö ja see kas koostöö laabus või mitte on alati tajutav ka lõpptulemuses. Sisearhitekt on võrdne partner kõikide teiste projekteerijatega ning tema rolli ruumi mõju ja miljöö kujundamisel on võimatu alahinnata.

See ongi ehk aasta 2017 interjööride nägu ja selle üle võib vaid rõõmu tunda.

Pille Lausmäe, žürii liige / ESLi juhatuse esimees

[/kaart]

[kaart pealkiri=”ESLi aastapreemiad 2017″]

Näitus “Uurali Kaja” – Jan Graps, Ken-Kristjan Ruut, Anne Määrmann

Korter Kivimäe tänaval – Ines Käärma, Ingrid Songisepp

Rahvusarhiiv Noora – Autorid: Tüüne-Kristin Vaikla, Urmo Vaikla (Vaikla Studio), kaasa töötasid Helle-Triin Hansumäe, Maarja Varkki. Arhitektuur: Illimar Truverk, Sander Aas (Arhitekt 11), kaasa töötas Margus Soonets

Restoran Juur – Ahti Grünberg, Tõnis Kalve

Vello Asi numeline tudengipreemia– Elin-Harriet Helemäe

[/kaart]

[kaart pealkiri=”ESL aasta-preemiate nominendid”]

1. Karl Storzi büroohoone – Tiiu Truus; kaasa töötasid: Konstantin Rõbkin, Maili Tannenberg
2. Elisa Kulma esinduspood– Jan Graps, Ken-Kristjan Ruut,
3. Näitus “Uurali Kaja”– Jan Graps, Ken-Kristjan Ruut, Anne Määrmann
4. Tallinna Kaubamaja Meestemaailm – Janno Roos, Liisa Põime
5. Tekero põrandasalong – Hillar Mänd
6. Velvet & Uddu kontor – Mari Koger, Taavi Aunre
7. Tokumaru takeaway – Tomomi Hayashi, Mari Põld
8. Kotka Tervisemaja – Rene Safin, Liina Kink
9. Hotell Lydia – Kaire Kemp-Tišler, Ea Andla
10. Restoran Mon Repos – Riina Harik, Külli Salum
11. Kaubanduskeskus Arsenal  – Katrin Kaevats, Jaan Port, Markus Nimik, Neeme Tiimus
12. Korter Pariser Platzil – Marita Mätas, Kätlin Ölluk
13. Hotell Sophia ja restoran Fii – Ville Lausmäe, Peeter Klaas
14. Teater NUKU – Eliina Grünberg, Maile Grünberg, Katrin Tammsaar
15. Baar Parrot MiniBar – Lilia Kristianson, Reet Helisabeth Karm
16. Restoran Pull – Ines Käärma, Ingrid Songisepp, Aap Piho
17. Korter Rotermanni tänaval – Ines Käärma, Ingrid Songisepp
18. Korter Kivimäe tänaval – Ines Käärma, Ingrid Songisepp
19. Korter Laial tänaval – Riin Kärema, Kerli Lepp
20. Arcwoodi peakontor – Kadri Tamme, Harri Kaplan, Liis Mägi
21. Näitus “Loomulik surm” – Kristiina Kuus
22. Pubi StVitus – Kristiina Kuus
23. Järveküla kool – Margit Teikari, Tuuli Trei
24. Teater Ugala – Mait Summatavet
25. Näitus “Polaarruum” – Mari Hunt, Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi (arhitektuuribüroo b210) ja töötoas osalejad (Ulla Alla, Kristel Alliksaar, Ivo Arro, Alden Jõgisuu, Anne Kaljas, Juhan Kangilaski, Taavi Kask, Maris Kohv, Heleri Koltšin, Kaarel Kuusk, Martin Küttim, Joosep Laht, Helmi Langsepp, Helena Leif, Hannes Lung, Helen Melesk, Alina Nurmist, Raul Polding, Ann Press, Kirke Päss, Maarja-Liis Raamat, Mihkel Raev, Geithy Sepp, Liina Soosaar, Jekaterina Zakilova)
26. Öpiku Ärimaja fuajee – Hannelore Kääramees, Mattias Agabus, Tiiu Saal
27. Rahvusarhiivi püsiekspositsioon “Keerdkäigud” – Ann Mirjam Vaikla, Tüüne-Kristin Vaikla, Urmo Vaikla
28. Tallinna Kaubamaja Kingamaailm – Margit Argus, Maris Kerge
29. Kiltsi Kaardiloss – Margit Argus, Siim Karro
30. Pagarikoda ja kohvik RØST – Sander Allmere, Kris Libe ja Mari Hunt, Britta Kongo, Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi
31. Telia Eesti peakontor – Kärt Kukkur, Marja Viltrop, Liina Remmer, Riin Luuk
32. Rahvusarhiiv Noora – Urmo Vaikla, Tüüne-Kristin Vaikla, kaasa töötasid Helle-Triin Hansumäe ja Maarja Varkki
33. Restoran Juur – Ahti Grünberg, Tõnis Kalve

[/kaart]

[kaart pealkiri=”Ruumipilt 2017 toetajad”]

Akzo Nobel Baltics * Ambassadors of Design * Bauhof * Björn Espresso BarDebreta * Decoland * E-Lux Kodutehnika * Elke MööbelEnima trade * FagerhultFloorinGeberit * Glamox  * HektorLightI.D. Kangas * InterStudioJung * LinconaMoodne ValgustusSilmani Elekter * Smart Walls * Puustelli * Idema Köögid * Silmani ElekterSoftrend * Villeroy&Boch GustavsbergVivarecWermstock

Täname!

[/kaart]