Tagasi

Ruumipilt 2016

 

Ruumipilt 2016 toob lugejani Sisearhitektide Liidu ja kulka sisearhitektuuri valdkonna aastapreemiate nominentidid ja laureaadid.

Koostaja ja toimetaja:
Karen Jagodin

Kujundaja:
Margus Tammik (o2 Works)

Töögrupp:
Kairi Rand, Liivi Haamer, Kristi Org

Projektijuht:
Kadri Kaljumets (o2 Works)

Eesti keele toimetaja:
Karin Kastehein

Tõlge:
A&A Lingua

Portreefotod:
Krõõt Tarkmeel

Trükikoda:
Printon

Väljaandja:
Eesti Sisearhitektide Liit

Teostus:
o2 Works

Tallinn 2016ISSN 1736-4493
© Eesti Sisearhitektide Liit

Digitaalset Ruumipilti on võimalik lehitseda ESLi ISSUU keskkonnas.

 

Žürii:

Anja Dirks, sisearhitekt
Eik Hermann, filosoof
Kadri Klementi, arhitekt
Mari Kurismaa, sisearhitekt
Raul Tiitus, sisearhitekt

 

Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali žürii:

Eero Jürgenson, sisearhitekt
Marika Lõoke, arhitekt
Karen Jagodin, arhitektuuriteadlane
Paco Ulman, arhitekt
Peeter Pere, arhitekt
Monika Järg, disainer
Karin Bachmann, maastikuarhitekt

 

Toimetajalt:

2015. aastast alguse saanud arhitektuuri aastapreemiate koondamine ühise suurürituse alla on tänavu astunud suurema sammu ka ühtlustatud raamatute poole. Aastaid on Eestis ilmunud iga aasta sisearhitektuuri paremikku kokku võttev Ruumipilt ning arhitektuuri paremikku koondav raamat Arhitektuuriaasta. Alati on olnud kahe raamatu vahel korduvaid objekte nii Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali kui ka Sisearhitektide Liidu aastapreemiate hulgas. Seetõttu ongi tänavu esmakordselt koondatud Ruumipilti lisaks Sisearhitektide Liidu aastapreemiate nominentidele ja laureaatidele ka kulka sisearhitektuuri valdkonna nominendid. Nii on valdkond tervikliku pildi all ning Arhitektuuriaastas leiavad lisaks kulka arhitektuuri objektidele koha ka Eesti Arhitektide Liidu ning Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemiate nominendid ning võitjad.

Kahe institutsiooni preemiaid kokku kogudes on laienenud ka ajaline mõõde. Kuna kulka vaatab tagasi möödunud kalendriaastale, pärinevad nende nominendid aastast 2015. ESLi aastapreemiale esitamise tingimuseks oli objekti valmisolek hiljemalt 2016. aasta keskpaigaks. Nii ulatub Ruumipilt 2016 ajaline ampluaa vähemalt 1,5-aastasele perioodile, andes tunnistust ka sellest, mis pikema aja jooksul kestnud valmimisprotsessis on jõudnud lõpliku tulemuseni just nüüd.

Ruumipilt 2016 on terviklik sissevaade sisearhitektuuri paremikku, andes sõna autoritele. Lühiintervjuud ning autorite vahetud mõtted annavad edasi nende lähtepunktid, proovikivid ning rõõmu valminud töödest. Ulatudes büroointerjööridest muuseumiekspositsioonideni ning kodudest eksperimentaalsete installatsioonideni, peegeldab see valdkonna tegevushaaret ja jõudu just nüüd, aastal 2016.

Karen Jagodin

Ruumipilt 2016 koostaja ja toimetaja

 

Žürii kommentaar:

Esiteks tahaksin öelda, et mul oli suur au olla kutsutud Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2016 žüriiliikmeks. Oli väga suur privileeg külastada vaid mõne päeva jooksul nii paljusid huvitavaid projekte, uurida nende tausta ja saada osa Eesti kultuurist. Sooviksin tänada Eesti Sisearhitektide Liitu kutse ja usalduse eest.

Külastasin Eestit esimest korda üle aasta tagasi, 2015. aasta kevadel. Tulin Tallinnasse, et osaleda sümpoosionil SISU, mille raames toimus ka Euroopa Sisearhitektide Ühenduse juhatuse korraline koosolek. Kohtusin tollal ühtlasi Eesti Sisearhitektide Liidu juhatusega ja tutvusin veidi linnaga. Sel aastal sain võimaluse uuesti Eestisse tulla.

Enne Eestisse tulekut valisime žüriiga välja külastatavad projektid. See ei olnud sugugi lihtne ülesanne, kuna esitatud tööd olid väga kõrge kvaliteediga. Mina ei hinnanud projekte mitte mahu ega ulatuse järgi, vaid pidasin pigem oluliseks värskeid uusi kontseptsioone, suurepärast detailikäsitlust, lugusid, mida projektid räägivad, innustust, inspiratsiooni ja uudsust. Vaatlesin neid Euroopa vaatenurgast ja kaalusin, kuidas projektid tunduvad üldisel tasandil, st ka väljaspool Eestit.

Kuna tööd olid nii head, oli nimekiri pikk. Seda ka sellepärast, et meil oli võimalus näha projekte oma silmaga. On väga suur eelis, et saime projekte reaalselt näha, ja hea meel on tõdeda, et Eestis sellist hindamismeetodit kasutatakse. Belgia ja Madalmaade kõrval ei oska ma nimetada ühtki teist Euroopa riiki, kus selline võimalus oleks. Siinkohal on Eesti väiksus seega pigem tugev külg. Selleks et mitte jätta võimaliku potentsiaaliga projekte ennatlikult kõrvale, otsustasime need enne oma silmaga üle vaadata. Selgus, et mõned projektid olid päriselus teistsugused kui paberil.

Minu jaoks oli tööde kvaliteet ja mitmekesisus tõeliselt muljet avaldav. Külastasime muuseume, kontoreid, kaubanduskeskusi, avalikke ruume, eramaju ja nägime väga põnevat tootedisaini. Jaotasime tööd kategooriatesse ja alustasime hindamistööd. Vaatamata kategooriajaotusele ei olnud hindamine sugugi lihtne ettevõtmine. Siinkohal sooviksin kõiki nomineerituid hea töö eest kiita. Kuulasime ära klientide lood ja hindasime igat detaili. Pärast pikka arutelu restoranis Tuljak, mille projekt oli üks võidutöödest, jõudsime otsusele. Valisime neli võitjat neljas eri kategoorias.

Pärast neid kolme intensiivset, kuid tänuväärset päeva sain veeta nädalavahetuse Narvas Eesti-Vene piiril. Seejärel pidin koju lendama. Tahaksin Eestit kindlasti veel külastada.  

Anja Dirks, Euroopa Sisearhitektide Ühenduse president

 

 

ESLi aastapreemiad 2016_

Kuke külalistemaja – Pille Lausmäe, Liisa Põime

Tartu Ülikooli Loodusmuuseum – Raili Paling, Liis Lindvere, Kadri Kaldam, Jelena Altmäe, Lea Laidra, Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Indrek Mikk, Jaanus Männik

Lenne büroo – Jan Skolimowski, Maie Raud

Restoran Tuljak – Tarmo Piirmets

Coworkshop – ESL juhatuse ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna koostöös väljaantava tudengipreemia saajad Anni Leo, Jekaterina Shipilenko, Inna Fleišer. Juhendajad Tarmo Piirmets, Urmas Pastarus

 

Kulka aastapreemiad 2016:

* Peapreemia: Tartu Pauluse kiriku restaureerimine – Merja Nieminen, Kari Järvinen, Markku Norsi

* Tegevuspreemia: järjepidev ühiskondlik töö Kalamaja avaliku ruumi inimsõbraliku arengu nimel – Juho Kalberg, Teele Pehk, Toomas Paaver

Rekonstrueerimine ja ajalooliseinterjööri renoveerimine: Eesti Vabariigi Suursaatkond Londonis – Margit Argus, Margit Aule, Kaur Käärma, Pelle-Sten Viiburg

Sisearhitektuur: Lenne büroo ja Hektor Design Hostel – Jan Skolimowski

Arendaja preemia: Restoran Tuljak – Martti Siiman (Oko restoranid)

* Kajastatud raamatus „Eesti Arhitektuur 2016”

 

 

Ruumipilt 2016 toetajad

Akzo Nobel Baltics * Bauhof * Björn Espresso Bar * Decoland * E-Lux Kodutehnika * Elke MööbelFagerhultFloorinGlamoxHektolanHektorLight * InterStudioLinconaMoodne ValgustusPuustelli * Idema Köögid * Silmani ElekterSoftrend * Villeroy&Boch Gustavsberg * VipexVivarecWermstock

Täname!