Abiks sisearhitekti kutse taotlejale

Kutse taotlemiseks vajaminevate dokumentide esitamise tähtajad on 20. aprill ja 20. oktoober. Dokumendid, mis on esitatud ühe elektroonilise pdf-failina, mille suurus ei ületa 50MB palume saata meiliaadressile info@esl.ee.

Sisearhitekti kutsetunnistuse väljastamise tasu on 412,36 € (nelisada kaksteist eurot ja kolmkümmend kuus senti, 338,00 + km). Kutse taastõendamise (pikendamise) tasu on 202,52 € (kakssada kaks eurot ja viiskümmend kaks senti, 166,00 + km). Tasu palume kanda Eesti Sisearhitektide Liidu arveldusarvele nr EE181010220073189016.

Kutse taotlejate portfooliote läbivaatamiste ajad ja intervjuud kutse taotlejatega lepitakse kokku peale sooviavalduste laekumist. Kõikide sisearhitekti kutsekvalifikatsiooni saanute kohta on info SA Kutsekoda kodulehel.

Küsimuste korral palun kirjutage mailile info@esl.ee või helistage 646 4056

Enne taotluse esitamist kutse saamiseks tuleks kindlasti tutvuda taotletava kutse taseme kutsestandardis kirjeldatud kompetentsusnõuetega, sisearhitektuuri projekteerimise tegevusala reguleeriva seadusandlusega, nõuetega selles valdkonnas tegutsevale pädevale isikule (vastutavale spetsialistile) ja kutse andmise korraga sisearhitekti kutsetele, täpsemalt vt https://www.kutseregister.ee/et/standardid ja https://esl.ee/sisearhitekti-kutse/.

Tuleb läbi mõelda, kas kutse taotlemine ja selleks tehtavad kulutused on tingimata tööalaselt vajalikud (taotletav kutse tase näitab tegelikku, mitte oodatavat kompententsi). Enne taotluse esitamist tuleb kriitiliselt üle vaadata oma erialase hariduse ja erialase töökogemuse vastavus kutse taotlemise eeltingimustele (vt eraldi- Kutse andmise kord , p. 1). Selleks on abiks kompententsipõhine eneseanalüüs ( vt. eraldi -Eneseanalüüsi ja hindamise vorm , p.4).

Kui kutse varasem mitteandmine on tingitud taotleja ebapiisavast kutsealasest kompetentsusest, siis kompetentsi täiendades on võimalik uuesti kutset taodelda. 

Kutseandja (Eesti Sisearhitektide Liit) poolt väljastatud kutsetunnistused kehtivad 7 aastat ( sisearhitekt, tase 6; diplomeeritud sisearhitekt tase 7; volitatud sisearhitekt tase 7 ja sisearhitektekspert tase 8). Kui kutse varasem mitteandmine on tingitud taotleja ebapiisavast kutsealasest kompetentsusest, siis kompetentsi täiendades on võimalik uuesti kutset taotleda.

Kui kutse varasem mitteandmine on tingitud taotleja ebapiisavast kutsealasest kompetentsusest, 
siis kompetentsi täiendades on võimalik uuesti kutset taodelda. 

Kutse taotlemiseks tuleb esitada kõik nõutud dokumendid, mis on leitavad Eesti Sisearhitektide Liidu kodulehelt, vt https://esl.ee/sisearhitekti-kutse/. Taotluse vormistamisel tuleb järgida kutse andmise korras esitatud nõudeid (vt Kutse andmise kord sisearhitekti kutsele, p. 1). Dokumendid, mis ei ole nõuetekohaselt vormistatud ja ei ole esitatud tähtajaks , kutse andja ei käsitle.

Kui esitatud taotlus ei vasta nõuetele võib kutse andja selle tagasi lükata või anda tähtaja puuduste kõrvaldamiseks. Puuduste kõrvaldamisel ühe kuu jooksul on võimalus taotlejal esitada korrigeeritud dokumendid ilma uut dokumentide hindamistasu maksmata. Kutse taotlemise avaldus koos kõigi selles sisalduvate dokumentide, jooniste jms tuleb esitatada ühe pdf-formaadis failina, mille suurus ei ületa 40 MB. Digitaalselt esitatavas albumifailis peab tekstilehtede ja jooniste orientatsioon olema dokumenti läbivalt ühesugune, et seda oleks võimalik lugeda ekraanipilti pööramata. Nõuetele mittevastavad failid palub komisjon korrigeerida. 

Esitatavate materjalide vormiga ette antud järjekorda ei tohi muuta. Vajadusel võib tabelitesse lisada ridu ja suurendada lehekülgede arvu. Tööde loetelus on soovitav nimetada eelkõige need tööd, mida taotleja peab enda loomingus oluliseks, märgiliseks ja mis iseloomustavad tema taset sisearhitektina. 
Projekti staadiumi, taotleja rolli ja autorluse märkimisel tuleb järgida tabeli all esitatud nõudeid. 

Autorsuse kinnitamiseks tuleb lisada kõigi kaasautorite (digi)allkirjad, autorsuse protsent ja/või kollektiivse teose puhul juhi või juhtide allkirjad. Oma loomingut illustreeriv materjal- portfoolio tuleb valida töödest, mille koostamisel taotleja on olnud autor, kaasautor või autorite kollektiivi liige. 
Kindlasti tuleb jääda portfoolios esitatavate tööde ette antud arvu juurde. Esitatav portfoolio peaks olema võimalikult mitmekesine andmaks ülevaadet taotleja teadmistest, oskustest ja kogemustest sisearhitektina. St sisaldama mitte ainult fotosid ja 3D-visualiseeringuid, vaid ka jooniseid: plaane, vaateid, detailjooniseid jne. Lühikirjeldus, selgitav teks esitatud tööst või projektist.

Taotleja poolt läbitud täiendkoolituse loetelus peaks piirduma koolitustega, mis ühel või teisel viisil on seotud töövaldkonnaga. 
Projekteerimisbüroo ametijuhendid ja organisatsioonide sisemised regulatsioonid peavad olema üle vaadatud ja uuritud.
Kutsetunnistus väljastatakse eraisikule, mitte ettevõttele või äriühingule.