Sündmused

ESL korraldab näitusi, konverentse ja seminare, erialaseid konkursse, õppereise ning muid erialaga seonduvaid sündmusi ning sisearhitektide ühistegevust. Liit annab välja erialatrükiseid ja organiseerib muud tegevust, mis vastab liidu eesmärkidele.

Olulisemad sündmused on üldkogu, rahvusvaheline sisearhitektuuri ja ruumiloome sümpoosion SISU, aastapreemiate auhinnatseremoonia ning suveseminar koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Maastikuarhitektide Liiduga; ESLi akadeemia ja koostööseminarid, mis on ellu kutsutud erialase silmaringi avardamiseks; (bussi)reiside sari „Järgmine peatus“ ja õppereisid väljapoole Eestit.

Sündmuste kalender

oktoober 2024

Sündmusi ei ole

Seminar “Ideest toolini”

[kaart pealkiri=”Kuidas saab ideest tool?”]

8. mail toimus Eesti Rahva Muuseumis seminar, mille käigus otsisid sisearhitektid, disainerid, mööblitootjad ja tarnijad ühiselt vastust küsimusele kuidas ja kas peaks Eesti sisearhitektide ja disainerite  looming jõudma tootmisesse.
Seminar toimus koostöös Eesti Rahva Muuseumi ja Elke Mööbliga.

Sajandi jooksul on Eesti sisearhitektid ja disainerid kavandanud ning valmistanud toole, mis avalikkusele on jäänud üsna nähtamatuks, kuid ilma milleta me ei kujutaks oma disaini kujunemislugu ette. Need on toolid, mis on teinud kodumaises mööblidisainis ajalugu nii unikaalesemetena kui ka tööstusliku toodanguna.

Kus on need toolid täna? Kas neil on oma koht Eesti mööblitööstuses ja avalikus ruumis? Kas eestlane teab ning armastab oma tooli ja selle loojat? Kas meil on riiklik strateegia, mille abil jõuab hinnatud Eesti disain tarbijani ja miks sellel teekonnal nii tihti ebaõnnestutakse?
Kuidas hindab Eesti sisearhitektide loomingut rahvusvaheline disainer? Aga kohalik mööblitootja, tootearendaja, tarbija ja loomemajanduse suunaja?

Pildid

[/kaart]

[kaart pealkiri=”Seminar Ideest toolini”]

PÄEVAKAVA

12.00 – 12.30    „Kuhu küll kõik toolid jäid?“ Pille Lausmäe, sisearhitekt ja ESLi juhatuse esimees
Pille Lausmäe on sisearhitekt ja õppejõud, kelle loomingusse kuulub lisaks arvukatele avalike ja eluhoonete interjööridele ka suurel hulgal unikaalmööblit.
Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse esimehena on tema suurim töövõit 2018. aastal saavutatud sisearhitektide iseseisev allkirjaõigus. Silmapaistva sisearhitekti Väino Tamme tütrena ja tuntud sisearhitekti Ville Lausmäe emana valutab Pille Lausmäe südant Eesti sisearhitektuuri järjepidevuse ja tuleviku pärast. Näituse „Toolilugu“ idee autorina soovis ta näituse taustal algatada arutelu Eesti tooli tuleviku üle.

12.30 – 13.15    „Kas disainil on rahvus või rahvusel disain?“ Boris Berlin, tootedisainer
Boris Berlin on vene päritolu Taani tootedisainer, kes emigreerus nõukogude ajal Taani, kus ta on olnud aktiivselt tegev alates 1983. aastast. Täna on Boris Berlin lisaks edukale karjäärile üks suunanäitajatest ja otsustajatest Taani disainiloos. Tema tuntus kasvas eriti just aastatuhande alguses ning tema disainid olid ühed nende seas, mis tõstsid Taani disaini uuele tasemele (ja kogu maailma pilgu Skandinaavia disainile). Boris Berlinist said hoo sisse sellised ettevõtted nagu Hay, Muuto, Normann Copenhagen jt. 
2015. aastal pälvis ta Kuninglikult Taani Kunstiakadeemialt Thorvald Bindesbølli medali, teenete eest rakenduskunsti ja tootedisaini valdkonnas.

13.15 – 14.00    „Väikeettevõtjal on vabadus luua erinevaid sarju koostöös erinevate tootjatega“ Tuula Falk, sisearhitekt
Soome sisearhitekt ja mööblidisainer Tuula Falk õppis Göteborgi Ülikooli disaini- ja tarbekunsti instituudis ja lõpetas siserhitektina Aalto ülikooli.  ning on teinud koostööd erinevate Soome ettevõtetega.
Tuula Falk disainib puitmööblit ja pälvis 1996. aastal Soomes aasta mööblidisaineri nimetuse preemia. Tema töid on olnud näitustel nii Itaalias, Austraalias kui ka USAs.

14.00 – 14.30    Arutelu modereerib kunstiteadlane ja kriitik Karin Paulus, kes küsib, kas disaineri toode vajab mööblitööstust või peaks see jääma üksikesemeks.
Arutelul saavad sõna sisearhitekt ja ESLi juhatuse esimees Pille Lausmäe, sisearhitekt-mööblidisainer Toivo Raidmets ja  Siim Siigur ELKE mööbli tegevjuht.
Karin Paulus on Eesti Kunstiakadeemia disaini- ja interjööriajaloo õppejõud, aastatel 2012–2014 sisearhitektuuri- ja mööblidisaini osakonna külalisdotsent ja -teadur. Karin Paulus töötab ka vabakutselise kriitikuna, tema sulest on ilmunud arvukalt arhitektuuriteemalisi kirjutisi ja väljaandeid ning tema kureeritud on mitmeid arhitektuuriteemalisi näitusi, viimati ESLi näitus „80 aastat sisearhitektuuri õpet“. Võib julgelt öelda, et Karin Paulus teab Eesti sisearhitektuuri ajaloost ja tänapäevast kõike ja kõiki.

14.30 – 15.00    Vaheaeg
Spetsiaalselt selleks ürituseks on kokku pandud Taani disainibrändi HAY toolide pop-up näitus. Väljapanekult leiab Boris Berlini poolt disainitud toole, sealhulgas Nobody toolid, mille materjaliks on 100% taaskasutatud plastikust toodetud vilt. Ühest tükist koosnev Nobody oli lansseerimise hetkel 2007. aastal tõeline sensatsioon – midagi sarnast ei olnud varem keegi teinud. Pop-up näituselt leiab ka teisi HAY toole, mis võtavad kokku brändi olemuse. 

15.00 – 15.45      „Kuidas sünnib tool suures rahvusvahelises ettevõttes!“ Susanne H. Østergaard, HAY rahvusvaheliste turgude eest vastutav müügidirektor
Üheks suurimaks Taani disainibrändiks kasvanud HAY pakub kõike vajalikku kodude, kontorite ja avalike ruumide sisustamiseks. Paljude tippdisaineritega koostööd tegeva ettevõtte tooted on pälvinud rohkelt auhindu ning mitmed kuuluvad disainimuuseumite püsikollektsioonidesse. HAY üheks kandvaks ideeks on läheneda disaintoodetele kui igapäevastele tarbeesemetele. Susanne H. Østergaard räägib muuhulgas ka sellest, kui kaua aega kulub ideest tooteni jõudmiseks.

15.45 – 16.15    „Kas 1+1 võrdub 2 ehk kuidas liita loomeinimene ja ettevõtlus?“ Eva Leemet, LOOV EESTI tegevjuht
Eva Leemet on MTÜ Loov Eesti juhatuse liige ja tegevjuht, kes töötab loomemajanduse valdkonnas alates 2007. aastast, omab magistrikraadi ärijuhtimises ja ettevõtluskonsultandi atesteeringut. On aktiivselt osalenud võrgustike arendamisel ning jaganud Eesti loomemajanduse arendamise kogemusi partnervõrgustikes Põhjamaades, Baltikumis ja Venemaal.

16.15 – 16.45    „Meil on karjuv puudus kogemustega disaineritest, kes suudavad ja tahavad koos ettevõtetega tootearenduses töötada“ Tiina Liitmäe, Kitman Thulema ärijuht
Eesti mööblitootjatel on raske müüa Eesti disaini, kui see on tegelikult valminud Taanis, Rootsis või Suurbritannias. Täna on tootjal lihtsam ja efektiivsem osta disainiteenust väljastpoolt Eestit kui kohapealt. Kitman Thulema algatatud Mööbli lennuvälja projekt soovib tõsta Eesti disainerite taset tööstuslikult toodetava mööbli disainimiseks. Projektist peaks võitma paljud mööblitootjad, kellel avaneb peale projekti lõppemist võimalus nende samade disaineritega koostööd tegema hakata. Tugevad ja ennast kehtestavad disainerid on eelduseks, et Eesti mööblitootjad rahvusvaheliselt läbi lööks ning sünniks kohalikud mööblibrändid.

16:45 – 17.30    Arutelu modereerib Karin Paulus, kunstiteadlane ja kriitik, kes kutsub mõtlema selle peale, kuidas järgmise 10 aasta jooksul võiks sündida tugev Eesti kaubamärk, mis mööblitootena oleks iga Eesti kodu uhkuseks
Arutelul saavad sõna sisearhitekt ja ESLi juhatuse esimees Pille Lausmäe, Kitman Thulema ärijuht Tiina Liitmäe, LOOV EESTI tegevjuht Eva Leemet ja Tarmeko omanik Jaak Nigul.

Lisainfo:

Kristiina Raid
Büroojuht

Eesti Sisearhitektide Liit
Rüütli 4
10130 Tallinn
+372 6464056
+372 5161900
kristiina@esl.ee

[/kaart]