Sündmused
ESL korraldab näitusi, konverentse ja seminare, erialaseid konkursse, õppereise ning muid erialaga seonduvaid sündmusi ning sisearhitektide ühistegevust. Liit annab välja erialatrükiseid ja organiseerib muud tegevust, mis vastab liidu eesmärkidele.
Olulisemad sündmused on üldkogu, rahvusvaheline sisearhitektuuri ja ruumiloome sümpoosion SISU, aastapreemiate auhinnatseremoonia ning suveseminar koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Maastikuarhitektide Liiduga; ESLi akadeemia ja koostööseminarid, mis on ellu kutsutud erialase silmaringi avardamiseks; (bussi)reiside sari „Järgmine peatus“ ja õppereisid väljapoole Eestit.
Sündmuste kalenderdetsember 2024
Eesti arhitektuuri-preemiad 2017 auhinna-tseremoonia
[kaart pealkiri=”Auhinna-tseremoonia”]
8. detsembril anti Vabal Laval pidulikul auhinnatseremoonial üle Eesti Arhitektuuripreemiad 2017 valminud parimate sisearhitektuuri, arhitektuuri ja maastikuarhitektuuri saavutuste/objektide eest.
Otseülekanded toimusid portaalides kultuur.err.ee ja delfi.ee!
Arhitektuuripreemiate nominentide näitus
on virtuaalruumis avatud
www.arhitektuuripreemiad.ee.
Õhtut juhtisid
Markus Habakukk ja Jürgen Gansen (Teater Kelm).
Valdkonna aastalõpupidu jätkus
arhitektuuriTIKSUGA,
DJ-d Sander Mölder ja Peeter Ehala!
Sündmust kajastavad fotod Facebookis.
[/kaart]
[kaart pealkiri=”ESL aasta-preemiad”]
Eesti Sisearhitektide Liit tähistas oma aastapreemiate väljaandmisega sel aastal olulist juubelit – preemiaid jagati 40ndat korda.
Näitus “Uurali Kaja” – Arhitektuuri kontseptsioon ja lavastuslik ülesehitus Jan Graps, Ken-Kristjan Ruut, Anne Määrmann (JANKEN Wisespace)
Žürii hinnangul on näitus võetud ette suure pühendumisega ja autorite ning panustajate tiim on olnud korraliku mängufilmi suurune – seda on näha ka töö tulemuses. Kõik osad on edasi antud stiilipuhtalt ja maitsekalt, detailsuse aste on väga suur, mängitud on erinevatele meeltele – tehtu viib oma mitmekihilisusega näituste teostuse täiesti uuele tasemele.
Korter Kivimäe tänaval – Ines Käärma, Ingrid Songisepp (Ace of Space)
Žürii leidis, et korteris on detailideni läbi lahendatud erilahendustega vormid ja ruum, mille loomisel on lähtutud ajatuse printsiibist.
Rahvusarhiiv Noora – Urmo Vaikla, Tüüne-Kristin Vaikla, kaasa töötasid Helle-Triin Hansumäe ja Maarja Varkki (Vaikla Studio)
Žürii hinnangul joonistub siin selgelt välja hea koostöö ning mõistmine arhitektide ja sisearhitektide vahel. Nähtub oskus valida materjale, mis ajas püsivad ja mitte ainult ei püsi, vaid lähevad paremaks – läbivalt kasutatud betoon ja naturaalne vask on hea näide sellest.
Restoran Juur – Ahti Grünberg, Tõnis Kalve (SOO4 Interiors)
Žürii hinnang: Mõne ruumiga on nii, et astud sisse ja saad aru, et see ongi see. Kõik on paigas ja toimib. Olemasolnud võimas ajalooline ruum mängib samuti interjööri kasuks – on õhku, kubatuuri ja valgust.
Žüriiväline preemia – Eesti Sisearhitektide Liidu ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna koostöös väljaantav Vello Asi nimelise tudengipreemia pälvis EKA sisearhitektuuri eriala bakalaureuse tudeng Elin-Harriet Helemäe
[/kaart]
[kaart pealkiri=”Kulka arhitektuuri sihtkapitali preemiad”]
Eesti Rahva Muuseum, peapreemia – Dan Dorell, Lina Ghotmeh, Tsuyoshi Tane (DGT Architects), Eesti-poolne arhitektuuripartner: Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur, meeskond: Hanno Grossschmidt, Tomomi Hayashi, Siim Endrikson, Eela Samblik, Sander Treijar, Liis Voksepp, Eesti-poolne sisearhitektuuri partner: Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo, Eesti-poolne maastikuarhitektuuri partner: KINO maastikuarhitektid
Kultuurkapital tunnustab kõrgelt loominguliste meeskondade ühistöö tulemust. Arhitektuurse lahenduse, avalike ruumide sisearhitektuuri ja maastikuga vormitud säng raamib aja ning sündmuste kulgemist terviklikus, dünaamilises keskkonnas. Kõrgelt seatud sihid ja mitmete loominguliste meeskondade koostöö on andnud Eesti kultuurimaastikule aastal 2017 olulise märgi.
Roosi tänav Tartus, maastikuarhitektuuri preemia – autorid maastikuarhitektid Karin Bachmann ja Mirko Traks (Kino maastikuarhitektid) ning arhitektid Toomas Paaver ja Tõnu Laanemäe (PAIK Arhitektid). Eskiisi etapis töötasid kaasa ka maastikuarhitektid Edgar Kaare ja Terje Ong (TajuRuum).
Sihtkapitali põhjendus: Roosi tänav seob vaheväravana kokku ERM-i ja Tartu linnasüdame. Lisaks tekib Roosi tänava näol Tartu jaoks uut tüüpi tänav-väljak, mis lisaks huvitavale teekonnale pakub soovijaile viibimiskohti, tegevust ja vaatamist. Tänav on linnaruumiliselt mugav, sidus ja atraktiivne, eelistatud on jalakäijad-kergliiklejad.
Rahvusarhiiv Noora, sisearhitektuuri preemia – sisearhitektuur Tüüne-Kristin Vaikla, Urmo Vaikla, kaasa töötasid Helle-Triin Hansumäe ja Maarja Varkki (Vaikla Studio); arhitektuur Illimar Truverk, Sander Aas (Arhitekt 11), kaasa töötas Margus Soonets
Kvaliteetse ja läbimõeldud ruumi eest. Lahendus mõjub terviklikuna, arhitektuursest kontseptsioonist detailideni.
Toomas Tammis, tegevuspreemia
Töötades EKA arhitektuuriteaduskonna dekaanina andis ta noortele arhitektidele kaasa teadmise: iga hoone, iga ehitis, iga planeering peab muutma RUUMI paremaks. Parem RUUM muudab meid kõiki.
Arhitektuurikool (gümnaasiumi-astmele arhitektuuri valikaine ja õpetajaraamatu koostamine), tegevuspreemia – ainekava ja õppeprotsessi kirjelduse töögrupp: Kadri Klementi, Kaire Nõmm, Toomas Tammis, Hannes Praks, koostöös Eesti Arhitektuurikeskusega
Noorte ruumihariduse järjepideva edendamise eest, mis on tipnenud gümnaasiumi arhitektuuriõppe valikaine väljatöötamise ja rakendamisega.
[/kaart]
[kaart pealkiri=”EALi aastapreemia”]
Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemiale kandideeris tänavu viis objekti, millest valiti võitjaks:
Eesti Rahva Muuseum – Dan Dorell, Lina Ghotmeh, Tsuyoshi Tane (DGT Architects). Eesti-poolne arhitektuuripartner: Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur, meeskond: Hanno Grossschmidt, Tomomi Hayashi, Siim Endrikson, Eela Samblik, Sander Treijar, Liis Voksepp, Eesti-poolne sisearhitektuuri partner: Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo, Eesti-poolne maastikuarhitektuuri partner: KINO maastikuarhitektid.
Nominentide ja laureaadi osas langetas sel aastal otsuse tunnustatud Leedu arhitekt Vytautas Biekša, kes on arhitektuuribüroo Processoffice üks kolmest eestvedajast. Tema hindas võitjat järgmiste sõnadega:
“DGT Arhitektide poolt välja pakutud põhiidee on nii tugev, selge ja endassehaarav. Ainuüksi selle kontseptsioon kannab ise piisavat jõudu, mis suudab nii suuremõõtmelise projekti vedada läbi igast raskusest. Projekt haarab laia konteksti, tõustes Tarkovski filmistseeni mahajäetud lennuvälja maastikult ning lennates kaasaja ühiskonna immateriaalsusest Tartu linnamaastike moodi tundlike tuksetena rahulike loodusmaterjalidega siseruumidesse. Hoone tundub olevat laetud nii tähenduste kui isikupäraga, kuid samal ajal neutraalne ja kutsuv. Eesti Rahva Muuseum on tõeline Rahvuslik projekt ja kindel tänavune Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia võitja!”
[/kaart]
[kaart pealkiri=”EMALi aastapreemiad”]
Aasta avalik ruum
Roosi tänav Tartus – autorid maastikuarhitektid Karin Bachmann ja Mirko Traks (Kino maastikuarhitektid) ning; arhitektid Toomas Paaver ja Tõnu Laanemäe (PAIK Arhitektid). , Eskiisi etapis töötasid kaasa ka maastikuarhitektid Edgar Kaare ja Terje Ong maastikuarhitektid Edgar Kaare ja Terje Ong (TajuRuum).
Sel korral premeerib žürii Roosi tänava loojaid, kelle abil on Ülejõe pargist Eesti Rahva Muuseumini sündinud Tartu linna üks lootustandev kiir. See kiir ütleb: “Tere, inimene!” Lootust annab see näidiseksemplar seetõttu, et juba täna on näha, et analoogset tänavaruumi esteetikat on asutud paljundama mujalgi. Lisaks avab see üheselt maastikuarhitektuuri võimekust pakkuda lahendusi. Iga ERM’i suunas liikuja võib sellele tänavale astudes kogeda aja ja ruumi suhtelisust – esteetiliselt meeldivas ning tähendusi vahendavas ruumis möödub aeg teisiti. Lahendus rahvamuuseumi marginaalse asukoha probleemile saabus läbi ruumiomaduste kujundamise. On lootust, et linna hooldusmeeskond õpib väärtustama uut tänavakvaliteeti seda asjatundlikult hooldades, on lootust, et see tänav on dünaamiline ajas ja ruumis ning areneb edasi.
Maastikuarhitektuuri aasta tegu 2017
Tartu Kunstimuuseumi näitus “Kes loob linna?” – kuraatorid Pille Epner ja Kaja Pae, kujundaja Paco Ulman, graafiline kujundaja Tuuli Aule, ruumigrumaani kaardi graafiline illustraator Eleonora Kolycheva
On tähelepanuväärne, et selle aasta maastikuarhitektuuri tegu – näitus “Kes loob linna?” – on endasse haaranud mitmeid tänavusi kandidaate. Näituse raames loodud Tartu ruumigurmaani kaardilt leiab nii Emajõe aia, Taskupargi kui ka seekordse aasta avaliku ruumi preemia laureaadi – Roosi tänava. Ka Kvartali kaubamajaga külgnev jagatud tänavaruum, millega sel aastal tunnustust avaldame nii selle välja võidelnud arhitektidele kui Tartu Linnavalitsusele, on gurmaanikaardil pildile jõudnud. Näituse näol on tegemist omamoodi linnaruumi portreteerimisega, selle arengu dokumenteerimisega vaatajale sõbralikul moel. “Kes loob linna?” ei ole staatiline sündmus, sest temas sisaldub küsimärk – kuraatorid on kutsunud üles diskussioonile. Selliseid äratusi on hädasti vaja.
[/kaart]
[kaart pealkiri=”Portaali Moodne Kodu preemiad”]
Juba mitmendat aastat toimus Moodsa Kodu portaalis Eesti Arhitektuuripreemiate nominentide osas publikuhääletus, millest võttis tänavu osa 3509 hääletajat, neist kõige enam – 2111 inimest – hääletas sisearhitektuuri valdkonna objektide eest.
Publiku lemmikuteks valiti:
Sisearhitektuuri kategoorias – Hotell Lydia;
Arhitektuuri kategoorias – Balti jaama turg;
Maastikuarhitektuuri kategoorias – Aparaaditehase Taskupark;
Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali valdkondade üleses kategoorias – Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri tudengite omaalgatuslik projekt LasnaVILJAmägi.
[/kaart]
[kaart pealkiri=”Toetajad”]
Sündmuse peatoetaja on Eesti Kultuurkapital
Suurtoetajad Fagerhult ja Geberit
Toetajad E-Betoonelement, E-Lux Kodutehnika, Extery, Floorin, Hals Interiors, Interno Plaadimaja, Jung, Lincona Konsult, Plaadipunkt, Puustelli, Svensky Kaubandus, VBH Estonia, Vitra Bathroom Culture, Wermstock
Täname!
[/kaart]