Sündmused
ESL korraldab näitusi, konverentse ja seminare, erialaseid konkursse, õppereise ning muid erialaga seonduvaid sündmusi ning sisearhitektide ühistegevust. Liit annab välja erialatrükiseid ja organiseerib muud tegevust, mis vastab liidu eesmärkidele.
Olulisemad sündmused on üldkogu, rahvusvaheline sisearhitektuuri ja ruumiloome sümpoosion SISU, aastapreemiate auhinnatseremoonia ning suveseminar koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Maastikuarhitektide Liiduga; ESLi akadeemia ja koostööseminarid, mis on ellu kutsutud erialase silmaringi avardamiseks; (bussi)reiside sari „Järgmine peatus“ ja õppereisid väljapoole Eestit.
Sündmuste kalendernovember 8401
Arhitektuurimuuseumis on avatud näitus Ruumidiplomaatia. Eesti välisesinduste interjöörid.
Korraldaja: Eesti Sisearhitektide Liit
Kuraator: Karin Paulus
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Mari Kaljuste
Alahindamata diplomaatide nutikust, kehtestab üks riik ennast võõral maal ka läbi ruumi – saatkondade, residentside ning muude esindusruumidega. Ilma välisriikide poolehoiuta oleks Eesti Vabariigi väljakuulutamine jäänud mõttemänguks. Samuti toetus 1920.-1930. aastatel ja püsib ka täna meie imetillukese riigi rippumatus suuresti tänu välispartneritele. Seetõttu on välisesinduste pidamine Eestile elutähtis investeering.
Mõeldes, et saatkond ongi tegelikult vastava riigi territoorium, on loogine, et sisearhitektuur peab olema asjakohane. Esinduste interjöörid ütlevad, kes me oleme, kuhu me kuulume, mis on meile oluline. Et enamik kodanikke oma riigi saatkondadesse siiski ei satu, siis paotame ust ja näitame esmakordselt nii suurejooneliselt, millised on meie diplomaatilised majakad.
Meie omariikluse järjepidevust hoiti omamoodi veimevakana nutikalt tallel läänes – tegutsesid füüsilised esindused näiteks New Yorgis ja Londonis, tänu millele saadi rääkida meie rahva priiusesoovist ning hiljem rutem sulanduda tõsiseltvõetavate riikide perre. 1990ndatest aastatest saadik on strateegiliselt olulistes paikades avatud ja taasavatud saatkondi. Kuigi läbi kiirelt möbleeritud korter-saatkondade oleme olnud olemas, oleme ajaloolise Helsingi kõrvale ehitanud päris uusi hooneid – Eestit moodsa, julge ning haritud ruumikultuuriga riigina on aidanud kehtestada nii Vilnius kui ka Peking.
Järjest enam ajaloolisi ning ka uusi saatkondi on saanud enesele silmapaistva sisearhitektuurse lahenduse. Väljapanekul tutvustatakse Margit Arguse, Eero Jürgensoni, Pille Lausmäe-Lõokese, Liisa Põime, Kadri Tamme, Katrin Tammsaare, Tiiu Truusi ning teiste põnevate autorite tegemisi. Samuti on väljas esindustes teadlikult kasutatud hea eesti disain.
Meie saatkondade kujundused räägivad loodusearmastusest, euroopalikust kultuuriruumist, uuendusmeelsusest, inimlikkusest, võõrustajariigi vastu lugupidamisest, arenenud maitsemeelest, adekvaatsusest. Külastaja kogeb kui erinevaid imagoloogiad ja identiteete on sisearhitektid ning arhitektid koostöös välisministeeriumiga suutelised pakkuma.
Nagu president Lennart Meri on väljendanud, peavad meie diplomaadid olema kümne eest väljas. Täpselt sama tõhusad peavad olema ka meie esindusinterjöörid. Nii on Eesti professionaalne ruumidiplomaatia lausa heas mõttes uskumatu!
Näitus jääb avatuks 15. oktoobrini ja selle raames toimub oktoobris seminar.
Näitus valmis koostöös Välisministeeriumiga.
Projekti toetab Kultuurkapital.
FOTOD
Fotod avamisest (jagamisel palun lisada viide FOTO : Evert Palmets)
ERR fotod avamisest (jagamisel palun lisada viide: FOTO: Ken Mürk/ERR)
MEEDIAKAJASTUS
Ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias on sõna saanud idee autorid, näituse loojad ja autorid/sisearhitektid :
10.08 Ajakiri Diivan. Karin Pauluse sissevaade näitusele “Ruumidiplomaatia. Eesti välisesinduste interjöörid”.
11.08 ERR News New museum exhibition spotlights interiors of Estonia’s foreign missions
16.08 ERR kultuuriportaal fotogalerii
16.08 ERR Novosti в Музее архитектуры открылась выставка интерьеров зарубежных представительств Эстонии
17.08 Klassikaraadio sisearhitekt Eero Jürgenson Delta-saates
17.08 Tallinna Uudised https://www.youtube.com/watch?v=xJvKYqmNPSw
18.08 Tallinna uudised (TV3 18.08)
05.08 ajakiri Eesti Naine.
20.08 ERR uudised
15.09 ajaleht Sirp Karin Pauluse arvamuslugu
23.09 Kuku raadio SIIN (al 19:30)
24.08 Maaleht intervjuu Karin Paulus
06.09 Raadio Kuku Pärastlõunasaade https://kuku.pleier.ee/podcast/kuku-parastlouna/164281.
18.09 ERR Ringvaade alates 21. minutist: https://etv.err.ee/1609093277/ringvaade
28.09 OP Kultuurisoovitus https://kultuur.err.ee/1609115417/minu-kultuurielamus-marina-kaljurand-ja-saatkondade-ajalugu-tutvustav-naitus
01.10 ajakiri 60 +
13.10 ajaleht SIRP
SÜNDMUSED
20. augustil, 16. septembril ning 14. oktoobril toimusid Karin Pauluse juhitud kuraatorituurid.
22. 08 Välisministeeriumi äridiplomaatia päeva, millest võttis osa üle 200 välissaadiku ja ettevõtja.
Toimusid ekskursioonid saatkondadele, kooligruppidele.
Külastas näitus president Alar Karis, kes ütles: “Eesti välisesinduste interjöörid on Eesti ruumidiplomaatia. See on osa Eesti kultuurist ja meie ruumiloojate tööst, mida igapäevaselt ei koge. Eesti Arhitektuurimuuseumi näitusel on fotomeenutused Eesti saatkondadest aastatest 1918-1939 ning pildid tänaste saatkondade interjööridest. Neis peegeldub põhjamaine kargus ja 21.sajandi ruumikultuur, disain, mööbel ja valgustus. Aga saatkondadesse on jõudnud ka maalammaste villast tehtud vaibad ja seenematerjalist toolid. Iga saatkond räägib Eesti lugu erinevalt. Nii avame ja loome läbi ruumi oma identiteeti.”
KOHTUMISÕHTUD saadikute ja sisearhitektidega:
21.09 Margus Laidre, Mari Vaarman (Välisministeerium) ja sisearhitekt Eero Jürgenson,
5.10 Kyllike Sillaste-Elling (Välisministeerium) ja sisearhitekt Margit Argus
18.09 toimus EKA sisearhitektuuri eriala külastuspäev koos Karin Pauluse kuraatorituuriga.
13.10 Salongiseminaril arutasid Kärt Hindriksoo (Välisministeerium) ning sisearhitektid Pille Lausmäe, Eero Jürgenson ja Kadri Tamme salongilikus õhustikus, kuidas sünnivad meie välismaised esindusruumid ja milline on Eesti sisearhitekti panus selles protsessis.
EV alalise esinduse residents EL juures, 2020. Sisearhitektuur Tiiu Truus (Stuudio Truus). Vaata lisaks siit
Fotod Kalle Veesaar.