Tagasi

Sergei Isupovi näitus “Jalad maas” ETDM-is

Näitus jääb avatuks 24.09.-17.10.2010

Vaata lähemalt: www.sergeiisupov.com

 

Sergei Isupov sündis Stavropolis Venemaal, kuid kasvas üles Ukrainas. Tema vanemad on kunstnikud – isa maalib ja joonistab, ema on keraamik. Peale kunstikooli lõpetamist Ukrainas asus Isupov õppima ERKI keraamika osakonnas. Juba õpingute ajal kujundas Isupov välja hiljem tema firmamärgiks saanud julge ja eklektilise käekirja, mis oma uudsuse ja kohalikust keraamikatraditsioonist selgelt eristuvana inspireeris ka kaasõpilasi. Tarbevormide kõrval valdavalt monumentaalse skulptuurilaadse väljundini jõudmine viis tema loomingu juba algusaegadel kujutava ja tarbekunsti piirialale. Isupov lõpetas ERKI 1990. aastal. Viis aastat hiljem suundus ta Ameerikasse, kus elab ja töötab siiani. Viimase paari aasta jooksul on Isupovi elus USA kõrval tähtis koht ka Eestil, kus kunstnik oma perega võimalikult palju aega veeta soovib.??

Isupovi puhul ei saa välja tuua tema loomingu konkreetset mõjutajat. Kosmopoliidina tunneb ta end kõikjal hästi, kus on võimalus tööd teha, ja töötab ta pidevalt. Isupovit iseloomustab oskus ühendada kolmemõõtmeline vormikäsitlus fantaasiarikka, otsapidi absurdi, otsapidi müstikasse kalduvate süžeedega, mida toetab erk ja imetlust vääriv materjalitunnetus – keraamika, portselani ja glasuuride võimaluste hea tundmine. Isupov töötab materjaliga kui illusionist, kes tekitab köitvaid kontraste ja ootamatuid perspektiive. Tema skulptuure tuleb igast küljest uurida ja võimalusel ka põhja alla kiigata, et saada aimu kunstniku visiooni mastaapsusest. Isupovi looming on kui lõputu täiuslikkuse otsing, mis kestab punktini, kus kunstniku elu muutub pöördeliselt ja toob tema loomingusse kaasa uue teema. Aastaid on teda inspireerinud inimeste mitmekülgsus, ümbritsev keskkond, ajalugu, poliitika ja kultuur. Kunstitegemine on Isupovi elustiil – kõik, mis teda ümbritseb, mida ta kogeb ja millest innustub, väljendub tema loomingus.??

ETDM-i galeriis näitab Isupov oma uusi, värskelt Eestis valminud töid, mis peale siin eksponeerimist rändavad edasi New Yorki, tema novembris avatavale isikunäitusele.?Sergei Isupovi tööd kuuluvad üle kahekümne muuseumi kogudesse üle maailma. USA-s esindab teda Galerii Ferrin.

 

Kunstnik peab loengu Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseumis 14. oktoobril kell 17.00.