Tagasi

RANNALINN, SEENRÕDU JA VIINAKAPP

Pärnu linnaarhitekt Olev Siinmaa 130

Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus Pärnu Muuseumis 12.11-11.12 2011

Olev Siinmaa on üks eesti legendaarsemaid arhitekte, kes seostub eelkõige Pärnuga, linnaga, mis vaevalt ilma temata oleks välja teeninud Eesti suvepealinna tiitli. Siinmaa funktsionalismi abil antud kuju modernsele rannaelule ja suvitamisele on üks helgemaid mälestusi esimesest iseseisvuse ajast. Siia seltsivad valged funktsionalistlikud villad, kui teatud elitaarne koduideaal. Eestlastele on alati meeldinud uskuda, et Pärnu heledad majad näitavad, kui  euroopalikult moodsad me olime ja kui hästi me elasime eesti ajal enne Nõukogude okupatsiooni. Elu helge pool on andnud Pärnule nii tugeva kuvandi, et linnaarhitekti tööd sotsiaalehituse vallas pole eriti märgatud.

Teiseks on Siinmaa tuntud oma rahvusliku mööbli poolest riiklikele esindusehitustele.

Tema püüded tuua punutud põhjaga toolide abil rahvuslikku meeleolu Rannakohviku betoonseene kõrvale ja funktsionalistlikku silepindsust Oru lossi eesti tubade mööblisse viisid siiralt ellu Pätsi rahvuslikku ideoloogiat. Pealegi milline ilus Tuhkatriinu lugu provintsilinna arhitektist kavandamas presidendi ruume, viinakappi eesti tuppa Kadrioru lossis!

Siinmaa elukaar ei olnud tüüpiline. 20ndates aastates oli ta Pärnus edukas tisler, kes tasapisi võttis isalt töökoja üle ja tõusis Pärnu vaesest eestlaste linnaosast Ülejõelt tegema sakslaste raekojale uut mööblit. Siinmaa oli 30, kui legendi järgi Riiast toodud naine nõudis, et tuleb edasi arhitektiks õppida. Konstanzi tehnikumi lõpetamise järel puhkes I maailmasõda, mis lükkas karjääri alguse veelgi edasi. Arhitektuuri hakkas ta tegema alles üle neljakümnesena ja pea kogu ta looming mahub 15 aasta sisse. Funktsionalismiga suhestub ta alles napilt enne 50seks  saamist.

Siinmaa lahkus Eestist Nõukogude vägede eest 1944 sügisel suure põgenemise käigus. Nagu pagulastega ikka, teati neist vähem ja siiajäänud mäletasid ajaloo oma kasuks ümber, mistõttu neist sündisid suuremad legendid. Siinmaa avastati 1970. aastatel, kui noored Tallinna 10 arhitektid hakkasid oma loomingus silda ehitama eestiaegsete funktsionalistidest vanaisadega. Vahepealse 30 aastaga on vahetunud põlvkond. Uus Siinmaa loomingu näitus peaks eelmisest õppinuna avama selle eesti arhitektuuri klassiku kaasaegsetest vaatenurkadest.

Näitusele esitletakse Siinmaa kui arhitekti erinevaid tegutsemisväljundeid. Lisaks rikkalikule fotomaterjalile on väljas ka tema loodud originaalmööbel ja –projektid. Näituse avamisele eelneb temaatiline konverents Pärnu muuseumis 11. novembril. Veebruaris 2012 saab näitust näha Tallinnas Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni Soolalaos.

Näituse kuraator: Mart Kalm, assistent Sirli Naska. Kujundanud: Emil Urbel ja Aleksander Zverev.

Täiendav info: Leele Välja, tel 50 73 337, alates 11.11 Mart Kalm 51 36 274

Pärnu Muuseum Aida 3 Pärnu

Näitus on avatud N-P 12-18