Tagasi

Näitus “Fotograaf ja tema kodu” vendade Parikaste perefotodest

Näitus avatud Parikaste majas Tõnismäel Hariduse 1

27.september-8.oktoober E-R 12-17

Selle näituse eellugu on seotud ühe vana maja taastamisprojekti kallal töötava arhitekti igapäevatööga, kõikvõimalike dokumentide ja pildimaterjalide otsimisega objekti kohta arhiividest ja muuseumidest.Seekordsed otsingud viisid Fotomuuseumi, mille kogudes on kunagi selles majas elanud fotograafidest vendade Johannes ja Peeter Parikase perekonnaalbumid. Nendes peituvad ülesvõtted on tehtud koduses keskkonnas toimunud pidulike sündmuste ja igapäevaelu jäädvustamiseks. Tegemist on fotodega, mis polnud mõeldud avalikkusele eksponeerimiseks, kuid elukutseliste fotograafidena on ka Parikaste nn. hobipildid visuaalselt nauditavad ja tehniliselt kõrgetasemelised. Eriliseks muudab need pildid asjaolu, et sajand tagasi ei olnud kodus pildistamine tavapärane, Parikaste kodu vaateid on aga palju albumitesse talletatud.

Ühiskorteriaegade jäädvustused pärinevad hilisemate majaelanike fotokogudest ajast, mil fotograafia harrastusena oli laialt levinud, pildistati oma lõbuks, samas ilmekalt dokumenteerides ajastut ja keskkonda. Uut sajandit esindavad digitaalsed snap-shot pildid, mis on tehtud käigu pealt, ebaprofessionaalselt, üksnes info salvestamise eesmärgil.

Eri aegadest pärinevate fotode peategelaseks on maja ja aed, kus piltidele jäädvustatud tegevus toimub. Arhitektile huvipakkuv töömaterjal on vaadeldav veel paljudest vaatenurkadest, piltidel kulgevad lood eri ajastutel samas asukohas, ent ometi täiesti erinevas taustsüsteemis. Samas asukohas toimub ka käesolev näitus kunagises Parikaste majas Tallinnas Tõnismäel.

Näituse koostas sisearhitekt Terje Kallast

50 36 707

terje.kallast@mail.ee