Tagasi

Mait Summatavetit tunnustati Valgetähe III klassi teenetemärgiga

Teatame suure austus- ja uhkustundega, et Mait Summatavetit on tunnustatud Valgetähe III klassi teenetemärgiga

President Toomas Hendrik Ilves kirjutas 05. veebruaril alla otsusele, millega Eesti Vabariik tunnustab riigi teenetemärkidega inimesi, kelle igapäevane pühendumus oma tööle-kutsumusele väärib riigi erilist tunnustust.

Seekordsete tunnustatute hulgas on ka ESLi pikaaegne liige Mait Summatavet, kellele antakse 23. veebruaril Pärnu teatris Endla pidulikult üle Valgetähe III klassi teenetemärk.

Mait Summatavet on Eesti disaini elav klassik. Ta on olnud üks järjekindlamaid Eesti valgustikujundajaid ja loonud hulgaliselt märkimisväärseid avalike ruumide sisekujunduslahendusi ning näitusekujundusi. Selle kõrval on Summatavet aastaid olnud seotud ka õppejõutööga, suunates Eesti Kunstiakadeemia õppejõuna tervet põlvkonda sisekujundajaid.

Summataveti loominguline tegevus sai alguse 1960.-ndate aastate keskel. 1964. aastal teostati koostöös Taevo Gansi ja Lembit Aljastega tema sgrafiitotehnikas seinamaal “Tuletõrjujad” Vabatahtlike Tuletõrjujate Ühingu koosolekute saali, 1966. aastal valmis tal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõputööna Narva Energeetikute klubi sisekujundus. Paralleelselt õpingutega osales ta mitmetel esemekujunduskonkurssidel ja tegi aktiivselt koostööd almanahhile “Kunst ja Kodu”.

Peale instituudi lõpetamist tegeles Summatavet mitmete suurte tellimustöödega, mis aitasid tal kujuneda üheks hinnatumaks sisekujundajaks ja disaineriks Eestis. Tema tööde hulka kuuluvad mitmed tuntud sisearhitektuursed lahendused: Hotell “Viru” numbritoad ja restoran (1967-1972); Tarbekunstimuuseum (1977-1980); Adamson-Ericu muuseum (1978-1983); teater “Ugala” (1978-1981); Tallinna Magdaleena polikliinik (1980-1982). Samuti on ta teinud hulgaliselt näitusekujundusi, millest kuulsaimad olid Nõukogude Liidu väljapaneku osa maailmanäitusel EXPO 1974 Spokane’is USA-s, ja mitmed näitused Jaapanis. Näitustesarja “Ruum ja Vorm“ kolmanda väljapaneku (1976) jaoks loodud polüfunktsionaalne baar-laud installeeriti 1979. aastal ühena vähestest näidetest täiendatud versioonis ENSV Kunstnike Liidu presidendi kabineti sisustuseks. 1992. aastast alates tegeles Summatavet pikka aega Eesti Panga erinevate ruumide sisearhitektuuri ja valguslahenduste väljatöötamisega.

Mait Summataveti töid ja kujunduslahendusi vaadates on märgatav autori eriline huvi valguse liikumise vastu. Ta on olnud üks järjekindlamaid eesti valgustikujundajaid, kes on tegelenud mitte niivõrd valgustite, kuivõrd valguse kujundamisega. Tema otsingute meelisprobleemiks on eelkõige valguse peegeldumise juhtimine valgust mitteläbilaskvalt materjalilt. Aastatel 1966-2012 on ta välja töötanud üle 65 erineva valgusti prototüübi.

Summataveti töid iseloomustab peenususteni läbitöötatus ja praktilisus, korrastatud ja kindlasse rütmi asetatud terviklike lahenduste loomine.

  1. aastal anti Summatavetile ENSV teenelise kunstniku ja 1987. aastal ENSV rahvakunstniku aunimetus, lisaks on ta pälvinud erinevaid sisekujundusalaseid preemiaid.

Oluline on Summataveti roll ka näituse “Ruum ja vorm” käivitamisel. 1960. aastatest alates on see näitus olnud peamisi uute ideede generaatoreid. Tuleval aastal toimub näitus eriti suurejooneliselt, võttes kokku lõppeva sajandi eesti vormikultuuri. Mait Summatavetil on seal kindlasti kesksemaid kohti modernistliku interjööri kujundajana.

  1. aasta 13. oktoobril oli ETV eetris Mait Summatavetist ka Tähelaeva saade, mida saab järele vaadata siit:
    http://arhiiv.err.ee/vaata/tahelaev-mait-summatavet/similar-147701