Tagasi

MAIA LAUL 31.10.1921. – 17.12.2009.

Lahkus sisearhitekt Maia Laul.

Maia Laulu moto: ainult perfektse teostusega saab sisearhitektuurist KUNST.

MAIA LAUL
31.10.1921. – 17.12.2009.

Lahkus sisearhitekt Maia Laul.
Maia Laul sündis 31.oktoobril 1921. aastal Viljandis. Alg- ja keskhariduse sai ta Tallinna Prantsuse Lütseumis. Tallinna Riikliku Tarbekunsti Instituudi diplomi 1949. aastal, olles stuudiumi läbinud kahekordselt, sest toona ei arvestatud sõja ajal saadud tunnistust. Ta oli üheks esimestest sisearhitektuuri eriala lõpetanutest Eestis. Juba õpingute ajal 1945. aastal alustas Maia Laul erialast projekteerimistööd oma lemmikõpetaja, professor Edgar Johan Kuusiku abilisena, tehes tööjoonised ja kujundades valgustid endisesse poliitharidusmajja Sakala tänaval. Loometee alguses töötas Maia Laul kaasautorina Alar Kotli, Peeter Tarvase, August Volbergi, Edgar Velbri objektidel. Nii kujunes temast tänu oma suurepärastele isikuomadustele – töökusele, korrektsusele, loomingulisusele – hinnatud esindushoonete kujundaja. Ta töötas mitmetes projekteerimisasutustes, kuid kõige viljakamaks kujunes 29 aasta pikkune tööperiood toonases kunstikombinaadis ARS, kus ta tegi sisekujundusi ühiskondlikele hoonetele ja kujundas sisustuselemente. Kuna kaubanduses ei leidunud piisavalt häid tooteid, tuli kõik ise välja mõelda ja teha tööjoonised. Tänu ARSi meistrite perfektsele teostusele saavutati alati kvaliteetne lõpptulemus. Maia Laulul oli oskus kaasata oma sisekujundusprojektidesse erinevate erialade kunstnikke – skulptoreid, maalijaid, klaasi-, metalli- ja tekstiilikunstnikke… Tähelepanuväärse tulemuse andis Maia Laulu koostöö kunstnik Eva Jänesega, kelle freskod ja sgrafiitod olid dominantideks mitmes Maia Laulu kujundatud interjööris.
Maia Laul kavandas ka rahvuslikus stiilis mööblit, kõige õnnestunumaks pidas ta aga enda kujundatud valgusteid. Ta võttis osa kõikidest näitustest “ Ruum ja Vorm”. Maia Laul töötas aktiivselt kuni viimase ajani. Tema tööde loetelu on pikk, objekte on palju ja neid iseloomustab vaoshoitud vormikeel, kvaliteet, esinduslikkus. Maia Laul oli Eesti sisearhitektuuri alustalasid ja tugeva koolkonna looja. Mälestus temast on jääv.

Tähtsamaid sisearhitektuuri töid: „Estonia” teatri ruumide taastamine (koostöö Alar Kotliga), ENSV paviljoni sisustus Moskvas Rahvamajanduse Saavutuste Näitusel 1954.a., Tallinna vana lennujaama kujundus (Richard Sagritsa tahvelmaalid) 1954.a., Pühajärve kohvik-restoran 1961.a., restoran „Kungla” 1969.a., Rakvere veterinaarkeskus Piiral 1973.a., Haapsalu kultuurimaja (kaasautor Eha Reitel) 1975.a., Narva linna haigla kabel (metall Igor Balashov) 1974.a., Tõravere observatooriumi administratiivhoone (tekstiilid Peeter Kuutma) 1975.a., Põdrangu sovhoosi administratiivhoone (sgrafiitod Eva Jänes) 1977.a., Tallinna „Draakoni”
galerii 1982.a., Vanaturu apteek Vene tn.1 1983.a., L. Koidula nimeline Draamateater Pärnus (1986.–1988.a.), Kaitseministeeriumi ruumid Sakala tn.1 1995.a., Poska Villa Külalistemaja 1996.a., Inglise Kolledži uuendus Tallinnas (arhitektuuribüroo R-Konsult) 1996.a.

Maia Laulu moto: ainult perfektse teostusega saab sisearhitektuurist KUNST.
Ärasaatmine toimub teisipäeval, 22. detsembril kell 15.00 Pärnamäe kalmistul.

Eesti Kunstnike Liit
Eesti Sisearhitektide Liit
Eesti Kujunduskunstnike Ühendus