Tagasi

EXPO Milano 2015 Eesti paviljon ehitatakse „puidust pikslitest“, mille vahel saab kiikuda

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) kuulutas täna välja idee-, arhitektuuri- ja sisekujunduskonkursi võitjad Eesti paviljoni rajamiseks Itaalias EXPO Milano 2015 maailmanäitusel. Konkursi võitis meeskond, kes esitas töö nimega „Gallery of__“, teiseks tuli töö nimega “Täppistoit“, kolmanda koha saavutas võistlustöö „Müha“.

Žürii otsustas ühehäälselt anda võidu „Gallery of__“ nimelisele tööle, mille taga on Kadarik Tüür Arhitektid OÜ koosseisus Ott KadarikMihkel TüürTanel TreppKristi Tuurmann, Kadri TammeUku-Kristjan KüttisKaarel KalaAlari OravKarlo Funk, Ants Uustaluja Kerli Kehman. Võidutöö näeb ette, et Eesti paviljon on võimalikult avatud ning see ehitatakse puidust kastidest, mille vahel on võimalus kiikuda.

Võitjatöö ideelahendusega saab lähemalt tutvuda siin.

„See, et väga erineva taustaga inimestest koosnev žürii otsustab valida võitja ühehäälselt, on väga erakordne ning näitab võidutöö mitmetahulisust ja head läbimõeldust. Minu jaoks sai võitja puhul otsustavaks tugev idee, avatus ja multifunktsionaalsus ning oluline on ka hilisem taaskasutuse võimalikkus,“ sõnas žürii esimees EASi juhatuse liige Martin Hirvoja.

Žürii liige arhitekt Raivo Kotov ütles kommentaariks võitja kohta: „Silmapaistva lahendusega töö. Arhitektuurne lahendus on kerge ja õhuline, arvestades paviljoni ajutisust, eesmärgipärane. Keskne avatud ruum on kutsuv ja  süvenemist ning eraldumist võimaldavad kuubikud veenvad. Tegu on kutsuva demokraatliku ruumiga, kus ei ole hierarhilist eraldust.“

Teise koha sai töö „Täppistoit“, mille esitajaks olid PIN Arhitektid OÜOÜ Stuudio La ja Event Masters OÜ (autorid:Jaan Port, Loreida Hein, Silvar Laasik, Kard Männil, Tauno Loodus, Kaie Mamontov, Rauno Somelar, Neeme Tiimus, Markus Nimik, Peeter Pullerits, Marek strandberg, Neeme Kuningas, Karel Kulbin, Katrin Idla).

Tööga saab tutvuda siin.

Kolmanda koha võitis töö „Müha“, mille esitajaks oli Eesti Suveniirid OÜ (autorid: Urmas Muru, Gert Sarv, Aivar laan, Galina Burnakova, Helmet Raja, Paavo Pilv).

Tööga saab tutvuda siin.

Lisaks andis žürii välja kaks ergutuspreemiat töödele „Seenevaikus“ (HG Arhitektuur OÜHannes Praks OÜMotaki OÜPrismattery OÜOÜ KarabanaOÜ P?hjaka Mõis, autorid: Timo Toiger, Jüri Franciscus Lotman, Marti Laurimaa, Teet Praks, Kristjan Holm, Hannes Praks, Tomomi Hayashi, Hanno Grossschmidt, Märt Metsallik ) ja „Siilik“ (Kingent Management OÜ, autorid: Raul Järg, Renee Puusepp, Hille Ermel, Kalle Kingsepp, Oliver Soomets, Marko Levo, Riho Kerge, Martin Pedanik, Eero Endjärv, Toomas Korb), eelkõige nende eripäraste ja julgete ideelahenduste eest.

Konkursi žüriisse kuulusid arhitektid Peeter Pere ja Raivo Kotov, sisearhitekt Janno Roos, disainer ja loovjuht Asko Künnap, kommunikatsioonikonsultant Raul Rebane ja EXPO Milano 2015 Eesti esinduse projektijuht Andres Kask,  žürii esimees oli EASi juhatuse liige Martin Hirvoja. Žürii auhinnafond oli 27 500 eurot.

Võistlustööd on veel täna ja homme kõigile vaatamiseks väljas Tallinnas Viru Keskuses ja alates reedest 22. novembrist Tartus Tasku keskuses. Näitusel saab multimeedia lahenduse abil lisaks tutvuda EXPO-de ajalooga. Kõikide võistlustöödega saab tutvuda ka EASi kodulehel.

Maailmanäitus toimub 2015. aasta 1. maist 31. oktoobrini Milanos. EXPO seekordseks peateemaks on toit meie planeedil ja eluks vajalik energia, rõhuga säästlikkusel ja innovatsioonil. Itaalia ootab EXPO-t külastama 20 miljonit inimest, lisaks 1 miljardit virtuaalset külastajat. Eestile on EXPO-l broneeritud 1010 ruutmeetrine ala, mille leiab idapoolsest sissepääsust teisena. Eesti naabriteks EXPO-l on Omaani ja Venemaa paviljonid. Kogu EXPO maa-ala laiub 935 600 ruutmeetril.

Vabariigi Valitsus otsustas Eesti osalemise 2015. aasta maailmanäitusel 27. septembril 2012, delegeerides näitusel osalemise korraldamise EAS-ile. World EXPO on riikidevaheline maailmanäitus, mis toimub iga viie aasta tagant ja kestab kuus kuud. Eesti on sel sajandil osalenud 2000. aastal Hannoveri EXPO-l ning 2010. aastal Shanghai EXPO-l.

 

Lisainfo:

Andres Kask

EXPO Milano 2015 Eesti esinduse projektijuht

5866 6183

andres.kask@eas.ee