Tagasi

ESLi heategevusprojekt Rummu lasteaias

Eesti Sisearhitektide Liit koos toetajaliikmetega jätkab lasteaedade olukorrale tähelepanu juhtimist ja juba neljandat korda remonditakse suveperioodil heategevuslikus korras mõni halvas korras lasteaia rühmaruum. Senini tehtu on meie eesmärgi täitnud, sest kauniks kujundatud lasteaia ruume on märgatud ja hakatud varasemast rohkem huvi tundma lasteaedade kujundamise vastu. Tänavuse lasteaia heategevusprojekti teostuseks esitas projekti kuraator Ivi-Els Schneider Rummu lasteaia Lepatriinu. Lasteaed on eesti- ja venekeelne, õppekava rõhutab tervisliku ja psühho-sotsiaalse keskkonna tähtsust. Sinilille rühmaruumi remontimiseks korraldas ESL ideekonkursi, mille võitsid sisearhitektid Triinu Napseppa ja Piret Sepp.

TOETAJAD

Kui tavaliselt kipub lasteasutuste remonttöödeks vajalike materjalide valiku kriteeriumiks olema soodne hind, siis Sinilille rühma remondi jaoks on ESLi toetajaliikmete poolt antud parimad võimalikud materjalilahendused. Väga oluline on KOVis töötavate inimeste teadlikkus selliste projektide läbiviimisel – kindlasti on lihtsam teha otsused ise ja remontida objektid näiteks kaasava rahastamise abil vastavalt tegijate maitseelistustele. Sel juhul jääb tähelepanuta lugematul hulgal olulisi detaile, mida avalike ruumide projekteerimisel peab arvestama ja konkreetse ruumi lahendus nõuab. Lääne-Harju vald on siinkohal hea mõttes teenäitaja, koostöö on konstruktiivne ja kõikide osapoolte jaoks põnev.

Lincona pani õla alla Tarketti linoleumi ja selle paigaldusega. Looduslik põrandakattematerjal on valmistatud taastuvatest materjalidest ning loob lastele mängimiseks ja kasvamiseks mõnusa keskkonna. Müra summutavad ja loodussõbralikud pinboard-linoleumist valmistatud tegevusseinad andis Floorin, puidudetailid Avila Puit, väikelaste tegevusi toetavad ja lustlikud LED valgustid on Hektor Lightilt. Väga heade akustiliste omaduste ja sisekliima sertifikaatidega Ecophon Advanced ripplae paigaldas Saint-Gobain, Akzo Nobel Eesti tõi rühmaruumidesse sobivad seina- ja viimistlusvärvid ning Jeld-Wen pakkus lasteaedadesse sobiva lahendusega toruplaat täitega uksed ja silikoonitihendiga lengid.

Ehitustöödeks vajaminevate materjalide ja väikevahenditega toetas projekti Ehituse ABC Reigo Orase eestvedamisel ja mööbel valiti Kitman Thulema laost.

 


KOMMUNIKATSIOON

  • Kutsume valminud projektiga tutvuma omavalitsuste ja esindajad, et julgustada lasteaedade haldajaid/omanikke otsima ruumide paremaks muutmisel professionaalsete sisearhitektide abi, kes oskavad soovitada läbimõeldud, nutikaid ja tihti ka (pikaajalises plaanis) soodsamaid lahendusi ning lastele sobivaid materjale; anda nõuandeid ehitustööde kvaliteetseks teostamiseks.
  • Läbi ajakirjanduse kajastuse (ajakiri Diivan, Moodne kodu, ESLI uudiskiri, Lääneharju leht) pöörame tähelepanu ESLi ja sisearhitekti rollile.
  • Tutvustame projektis osalevate ettevõtete teenuseid ning tooteid (ajakiri Diivan, ESLi uudiskiri, Moodne kodu, Lääneharju leht).

KONTSEPTSIOON

Linna- ja looduskeskkonna kohtumine Rummu lasteaias.

Rummu lasteaia Sinilille rühmaruumi ideekavandi loomisel seadsid sisearhitektid esmaseks eesmärgiks luua lapsesõbralik keskkond, mis toetaks nii õppetegevust kui ka vaba mängu. Uue ilme saavates ruumides kohtuvad justkui linna-ja looduskeskkond. Linnalikku muljet aitavad luua liiklemisrajad põrandatel ja seintele kinnituvad majasiluetid, mis täidavad mitut ülesannet. Eelkõige aitavad need majad parandada lasteaiaruumide ühte peamist probleemi – akustikat. Müra summutava omadustele lisaks on loodussõbralik pinboard-linoleumi võimalik kasutada teadete tahvlina ja pakub seeläbi suurepärast võimalust laste tööde lihtsaks eksponeerimiseks. Need „majakesed“ tulevad nii rühmaruumi kui ka garderoobi. Teiseks elemendiks, millega linliku ilmet saavutada sooviti, on rühmaruumi põrandale tulev loodussõbralikust linoleumist tänav koos paari ülekäigurajaga.  See väike teelõik annab näiteks võimaluse liikluskasvatusega tegelemiseks. Ülejäänud rühmaruumi põrandaruum on kaetud justkui rohuvaibaga (naturaalne linoleum), kus magamisruumis asendub tee kivikestest rajaga, mis viib mereranda.

Nii seina- kui põrandatoonid on teadlikult valitud mahedad, et need ei hakkaks pika päeva jooksul ruumis viibivaid suuri ja väikseid kuidagi häirima. Sisearhitektide eesmärgiks on luua keskkond, mis toetaks laste mängu- ja õppetegevusi oma rahulikus toonide valikus, mitte ei väsitaks ega ärritaks. Värvilaike tuuakse ruumi mööbli elementidega ja mis peamine – lapsed ju oma rõõmsa oleku ja värviliste mänguasjadega tagavad selle, et ruum ei muutu iial igavaks.

Triinu Napseppa ja Piret Sepp usuvad, et hästi kujundatud ruum toetab lapse mitmekülgset arengut ja loob head eeldused selleks, et tulevikus kasvaksid neist väikestest arhitektuuri ja kujundatud keskkonda väärtustavad inimesed. Kui meie, täiskasvanud, mõtleme tagasi oma lasteaia ajale, siis üks peamine asju, mida me mäletame ongi olnud seotud ju lasteaiahoone ja selle ruumidega. Seda enam tasub mõelda ja panustada lapsesõbraliku ja kaasajastatud keskkondade loomisele.