Tagasi

Eesti Sisearhitektide Liit ekspordib Eestis loodud sümpoosioni tänavu Šveitsi. SISU 2017 esinejad selgunud!

SISU 2017 PRESSITEADE
25. mail, 2017 

7.-8. juunil toimub juba IV Rahvusvaheline sisearhitektuuri ja ruumiloome sümpoosion SISU 2017, mis kannab pealkirja „Naked Space“ ehk „Alasti ruum“ ning keskendub hüljatud ruumide ja maastike teemale. Esmakordselt on kutsutud siin valdkonna oluliseimaks arendus (või arutelu)platvormiks kujunenud konverents Eestist välja Luzerni linna Šveitsi, mis on suur tunnustus Eesti Sisearhitektide Liidu ja Eesti Kunstiakadeemia heas koostöös organiseeritud sündmusele. Eestis saab sümpoosionist osa võtta aga EKA sisearhitektuuri tudengite loodud liikuvas klassiruumis Telliskivi Loomelinnakus, kus toimub Luzernis aset leidva üritusega telesild, SISU filmiprogramm jm.

„SISU sisearhitektuuri sümpoosion Tallinnas on tänu mitmekesistele lektoritele ja ESL-i initsiatiivile kogunud tuntust mujal maailmas ja saanud positiivset tagasisidet erialaringkondades,“ selgitab SISU kuraator Tüüne-Kristin Vaikla ja lisab: „Luzerni Rakendusteaduste ja -kunstide Ülikool ja Šveitsi sisearhitektide liit kutsusid meid tegema SISU 2017 koostöös Luzerni ülikooliga, kus saavad kokku valdkonna teoreetikud, praktikud ja üliõpilased. Sealses ülikoolis veel magistriprogrammi ja doktoriõpet ei ole. Eesti Kunstiakadeemia on seetõttu inspireerivaks eeskujuks Luzerni ülikooli arhitektuuri ja inseneeria teaduskonnale.“

Eesti Kunstiakadeemias juba mitu aastat toimunud „Hüljatud maastike“ erialadeülene töötuba, kus osalevad (sise)arhitektuuri, restaureerimise üliõpilased EKAst ja insenerid TTÜst, kes on õppetöös tegelenud mahajäetud hoonete ja linnamaastikega juba 5 aastat, kuid sama nähtus on aktuaalne ka Lääne-Euroopas, kus tühjaks jäänud majadele otsitakse uut rakendust. Eestist sõidab Šveitsi sümpoosionile „Hüljatud maastikest“ ja erialaülese töötoa meetoditest rääkima üks juhendajatest Martin Melioranski EKA arhitektuuriteaduskonnast.

SISU 2017 püüab leida häid näiteid sellest, kuidas kogukonnaga koostöös on leitud uusi ja vajalikumaid funktsioone lagunema jäetud hoonestusele või mahajäetud maastikele, selleks võivad olla endised tehased, kolhoosirajatised koos põllumaadega, ujulad, koolimajad, kinod vm, mida leidub Eestis pea igas maakonnas. Sümpoosion toimub ka sedapuhku sobilikus paigas – Neubadis ehk vanas ujulas, millest on nüüd arhitektide ja sisearhitektide kaasamisel saanud kultuurikeskus ja konverentsisaal. Eestit esindab hea näitena EKA uue hoone projekteerinud arhitektuuribüroo KUU, kes kujundasid vanast tekstiilivabrikust kaasaegse arhitektuuri-, disaini- ja kunstiülikooli.

Ettekandeid kolmelt mandrilt

SISU tänavune avakõneleja on Eva Franch, kes on arhitekt, kuraator, õppejõud ja lektor eksperimentaalsete kunstivormide ja arhitektuuripraktika alal. Aastal 2004 asutas isikliku praksise OOAA (Office of Architectural Affairs) ning on 2010. aastast New Yorkis kunstikeskuse Storefront for Art and Architecture peakuraator ja tegevdirektor. Aastal 2014 valis USA välisministeerium Franchi projektiga OfficeUS esindama XIV Veneetsia arhitektuuribiennaalil Ameerika Ühendriikide paviljoni. Franch on õpetanud Columbia Ülikooli Kõrgemas Arhitektuuri , Planeerimis ja Konserveerimiskoolis (Columbia University GSAPP), Veneetsia Arhitektuuriülikoolis (IUAV), Buffalo Ülikoolis (SUNY Buffalo) ja Rice’i Ülikooli Arhitektuurikoolis (Rice University School of Architecture).

SISU teise päeva peakõneleja on tuntud disainer, erialateoreetik, üle kümne raamatu autor Graeme Brooker, kes ühtlasi juhib Londoni Kuninglikus Kunstiülikoolis (Royal College of Art) sisearhitektuuri programmi. Ettekanne keskendub strateegiatele, milles uuritakse tarbetuks muutunud materjalide kohandamist rüüstekohtadeks, olukorraks, mis loob tingimused sekkumiseks. Teisisõnu toob materjalide taaskasutus esiplaanile niisugused uurimis ja kujundusprotsessid, millega tagatakse mitte üksnes sihipärased muutused, vaid ka nendest võrsuvad uued ja ainulaadsed uurimis- , mõtte- ja teadmisprotsessid – erinevalt tavapärastest kujundusprotsessidest, milles sageli keskendutakse nullist alustamisele.

Teise peakõnelejana astub üles Pascal Anghern, ehitusbüroo Insitu AG juhatuse liige. Ta tegeleb oma töös kohtade, hoonete ja seadmete taaselustamise ja konserveerimisega. Oma ettekandes tutvustab Pascal lahendusi, mis tuginevad kohalikule topograafiale, olemasolevale ruumile või rajatisele. Planeerimise ja ehitamise käigus kasutatakse ressursid tõhusalt ära ja ruumid saab aktiveerida. Kasutajat kutsutakse meenutama ümbrust ja seda mänguliselt ära kasutama.

SISU-l esinevad tänavu veel Inside Outside partner Aura Luz Melis Hollandist, Carmen Gasser Derungs & Remo Derungs omanimelisest büroost, Šveitsist, Eik Hermann ja KUU Arhitektid Eestist, Leon Nai Kanadast ja Nico Schlapps Saksamaalt, Tom Basschaert Madalmaadest. Traditsiooniliselt on SISU oluliseks osaks filmiprogramm, mille on kokku pannud visuaalkunstnik Ingel Vaikla. Läbi kaamerasilma avaneb arhitektuurile veel intiimsem vaade, kui seda võimaldab inimsilm.

Kogu programm ja registreerumine on leitav sisu.esl.ee ja uudised jooksvalt Facebookis.  SISU toimub inglise keeles, tõlge Luzerins saksa keelde. Osalemine on tasuta.

Kuraatorid: Sibylla Amstutz (Luzern) ja Tüüne-Kristin Vaikla (Tallinn)
Porjektijuhid: Kairi Rand (ESL) ja Natalie Mets (EKA sisearhitektuuri osakond)
SISU Film: Ingel Vaikla
Kommunikatsioon: Solveig Jahnke (EKA) ja Nicole Hartmann (Hochschule Luzern Technik & Architektur)
Graafiline disain: Stuudio Stuudio

SISU toetajad

Schweizerische Eidgenossenschaft / Kommission für Technologie und Innovation (KTI)VSI.ASAIEesti KultuurkapitalInteraHals InteriorsAndré DenzAVL Dolmetscher GmbHCréation Baumann, Designo AGGehri AGGlobal Shop Design GmbHLista Office LOMarianne Daepp Innen-ArchitekturPendt AGPolsterfactory Markus DaeppWaldis AG

ESL toetajaliikmed

Bauhof GroupVilleroy&Boch Gustavsberg AB Eesti filiaal, Hektor LightMoodne ValgustusAkzo Nobel Baltics/SadolinDecolandElke MööbelLincona KonsultFagerhult, FloorinE-Lux KodutehnikaWermstockInterStudio, Vivarec, GeberitAmbassadors of DesignPuustelli,Glamox HE, I.D. Kangas, Smart WallsBjörn Espresso Bar

Lisateave

Tüüne-Kristin Vaikla
SISU kuraator
tyyne@vaiklastudio.ee

Solveig Jahnke
Kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
Mob +372 5626 4949