Tagasi

Eesti Sisearhitektide Liidu uus juhatus plaanib jätkata senist hästi käima lükatud ühiskondlikku ja rahvusvahelist tegevust

Eesti Sisearhitektide Liidu 9. märtsil Kumu kunstimuuseumis aset leidnud aasta üldkogul valiti uus juhatus, mille esimeheks asub ühehäälse toetusega sisearhitekt Pille Lausmäe. Juhatuse liikmetena jätkavad sisearhitektid Loreida Hein, Maarja Varkki, Raul Tiitus ning juhatusega ühinevad Reio Raudsepp, Mari Koger ja Eeva Masso.

ESLi nõukoja liikmeteks valiti Toomas Korb, Andres Labi, Taso Mähar, Maarja Valk-Falk, Eerik Olle, Ville Lausmäe, Mari Kurismaa, Ivi-Els Schneider, Tiiu Truus, Aap Piho, Aili Aasoja, Katrin Kaevats, Hanna Karits, Urmo Vaikla, Helen Oja. 

Üldkogul tõdeti, et ESL on oma tegevust viimastel aastatel märkimisväärselt laiendanud ning muutunud ühiskonnas palju nähtavamaks. Samuti on tihenenud rahvusvahelised suhted ning tõusnud ESLi positsioon Euroopa sisearhitektide assotsiatsiooni ECIA (European Council of Interior Architects) liikmena. Eesti sisearhitekte esindab rahvusvahelises organisatsioonis Tüüne-Kristin Vaikla, kes on ka esimese eestlasena ECIA juhatuse liige.

“Meie aktiivne erialane ja ühiskondlik tegevus on ESLi välispartneritele silma jäänud ning selle vastu tuntakse palju rohkem huvi. Kaks olulist rahvusvahelist sisearhitektuuri organisatsiooni IFI (International Federation of Interior Architects and Designers) ja ECIA soovivad 2017. aastal külastada Eestit, et saada osa meie heast inertsist. ECIA plaanib korraldada oma peaassamblee Pärnus ning sellest saab osa ka kohalik erialapublik,” sõnab eelmine juhatuse esimees Urmo Vaikla, kes jätkab nüüd ESLi nõukoja liikmena.

Juba neljandat korda toimuv ESLi suursündmus SISU sümpoosion toimub tänavu paralleelselt kahes riigis – Šveitsis ja Eestis – koostöös Eesti Sisearhitektide Liidu, Luzerni Rakendusteaduste ja Kunsti Ülikooli Inseneeria ja arhitektuuri teaduskonna, Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna ning Šveitsi Sisearhitektide Liiduga 7. ja 8. juunil, 2017 Neubadis, Luzernis ja samaaegselt mobiilses klassiruumis, mille loovad EKA sisearhitektuuri tudengid Tallinnasse.

“Sõna varasematel aastatel korraldatud ning valdkonnas Euroopa mastaabis võrdlemisi haruldasest karismaatilisest sündmusest on jõuliselt levinud, mistõttu on meid sel korral kutsutud Šveitsi,” rääkis SISU Eesti-poolne kuraator Tüüne-Kristin Vaikla ning tutvustas tänavust teemat: “Endistest tehasehoonetest tehakse elumajad. Vanast garaažist saab kino- ja näitusesaaliga restoran. Kasutuks muutunud ujulast või katlamajast sünnivad kultuurielust pulbitsevad kogukonnakeskused. Mis saab ruumist, kui see kistakse paljaks oma algse tühja olekuni ning see avatakse uutele võimalustele? Mida teha hüljatud hoonetega, et neid maha ei kantaks ja muuta need taas tegusaks ja inspireerivaks?”

IV Rahvusvahelise Sisearhitektuuri ja Ruumiloome Sümpoosioni SISU alapealkiri on “Naked Space/Alasti ruum” ning keskendub tänavu arhitektuuri taaskasutusele ja kogukonda kaasavale disainiprotsessile. Sümpoosion heidab valgust küsimusele, kuidas sisearhitektuur saab luua paljastatud ruumile uue identiteedi ning kuidas see omakorda toob kogukonnale täiesti uut väärtust. Mis on meie tänased vajadused ning kuidas mõjutavad need uuskasutusprotsessi? Kuidas peaksime lähenema ajalooga hoonete ruumiuuringutele?

Sümpoosion on saanud kohtumispaigaks (sise)arhitektuuri valdkonna tunnustatud teoreetikutele ja praktikutele üle kogu maailma ning tulenevalt seekordsest teemast on sümpoosioni sihtrühm taaskord lai, pakkudes lisaks sisearhitektidele huvi ka teistele ruumiga tegelevatele professionaalidele interdistsiplinaarsetelt tegevusaladelt.

Tänu lojaalsetele ja aktiivsetele toetajaliikmetele on toimunud suurel hulgal hariduslikke erialaseid seminare ning lasteaedade ruumilise keskkonna projekt koostöös Lincona, Fagerhulti, AkzoNobeli, Bauhofi ja Tallinna Haridusametiga, mille raames renoveeriti Tallinna Mürakaru lasteaia kolm rühmaruumi. ESLi eestvedamisel ja tihedas koostöös interjööri- ja ehitusettevõtetega pakutakse lasteaedade juhtidele professionaalset nõu ruumide sisekujunduses, remontimisel ja vahendatakse lasteaiajuhtidele spetsialistide kontakte.  Projekt jätkub ka edaspidi ning sellesse on plaan kaasata veel partnereid (Loe lähemalt).

Traditsiooniliselt esitletakse üldkogul ka ESLi auliiget, kelleks valiti tänavu tunnustatud ja hinnatud sisearhitekt Ivi-Els Schneider. Ta on esindanud ESLi mitmetes ühiskondlikes organisatsioonides ja nõukodades ning tema eestvedamisel on käivitunud ka lasteaia ruumilise keskkonna missioon.

ESL võttis üldkogul vastu 12 uut tegusat liiget: Sirle Rebane, Anne-Mai Maasalu, Liina Vaino, Kärt Tähema, Helen Oja, Ville Lausmäe, Anne Määrmann, Elina Steinpilm, Karmen Suurkivi, Lilia Kristianson, Reet Helisabeth Karm, Aet Grigorjev.

Pille Lausmäe

Pille Lausmäe (sünd 1958) on lõpetanud Eesti NSV Riiklik Kunstiinstituudi (tänane Eesti Kunstiakadeemia) 1983. aastal, kus on ka töötanud õppejõuna.  Ta on kavandanud arvukalt nii avalike kui ka eluhoonete interjööre ja unikaalmööblit. Lausmäe looming on väljapeetud ja soliidne, oma vormides ja värvides lakooniliselt lihtne ja terviklik. Tema olulisemate tööde hulka kuuluvad teiste seas Kumu kunstimuuseumi (2005), LHV panga (alates 2006) ja Viljandi riigigümnaasiumi (2013) interjöörid. Tutvu lähemalt ja kuula intervjuud.

Ivi-Els Schneider

Ivi-Els Schneider (neiup. Aamer, sünd 1945) on lõpetanud ERKI (täna EKA) 1971 aastal cum laude.  Peale kõrgkooli lõpetamist töötas 1971-1989 omaaegses ETKVLi süsteemis, seitse aastat sellest ajast Kooperaatoris  peakunstnikuna. Alates 1989. aastast vabakutseline, 2001. aastal asutas oma ettevõtte OÜ Poloconsult. Ta on töötanud ERKIs/EKAs õppejõuna.  Nõukogude ajal oli Schneider tunnustatud mööblidisainer ja paljude  sisekujunduste autor. Aktiivne näitustest osavõtja. Osales ühiskondlikus töös Eesti Kunstnike Liidus, kunstinõukogus Kunstitoodete kombinaadis ARS ja  mööblitehases „Standard“. Schneider on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Sisearhitektide Liidu liige. Ta on abielus Peeter Schneideriga ja on kahe poja ema (Art 1972 ja Kert 1975). Loe lähemalt.

Eesti Sisearhitektide Liit

Eesti Sisearhitektide Liit (ESL) ühendab professionaalseid Eesti sisearhitekte ning seisab hea nende huvide, kohustuste ja õiguste teostamisel. Liidu eesmärk on arendada Eesti sisearhitektuuri, aidates kaasa esteetilise ja inimsõbraliku elukeskkonna loomisele ning sisearhitekti elukutse väärtustamisele ühiskonnas.