Tagasi

Eesti Rahva Muuseumis avati Eesti toolidisaini ajaloole pühendatud näitus „Toolilugu“

Eesti Rahva Muuseum
Pressiteade
31.01.2019

Eile, 30. jaanuaril avati Eesti Rahva Muuseumi galeriis Eesti toolidisaini 100 aastast jutustav näitus „Toolilugu“. Koostöös Eesti Sisearhitektide Liiduga (ESL) loodud näituse kuraatorid on kunstiteadlane Harry Liivrand, disainer Lilian Sokolova ja sisearhitekt Katrin Tammsaar.

„Meie meeskond töötas selle näituse juures väga intensiivselt ja see on minu silmis üks tulemusrikkamaid ja edukamaid grupitöid, mis üldse võimalik saab olla,“ ütles näituse üks kuraatoritest, Harry Liivrand eilsel avamisel.

Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse esimees Pille Lausmäe tõdes, et näitus peaks meelde tuletama suuremat koostööd eesti ettevõtjate ja disainerite vahel, et Eestis mööblitootmine edasi areneks.

Avamise aukülaliseks oli 91-aastane sisearhitekt, pedagoog ja ajaloolise mööbli spetsialist, professor Leila Pärtelpoeg, kes on ka näitusel eksponeeritud Tartu Ülikooli aula endiste toolide autor.

Näitus vaatleb kronoloogiliselt ja stiiliajaloo kaudu Eesti mööbliajalugu 1920. aastate algusest kuni 21. sajandi teise kümnendini. ERMi galeriis on väljas ikoonilise staatuse pälvinud toole, mida võib leida ühiskondlikes hoonetes, aga ka paljude eestlaste kodudes, ning tänasele publikule vähem tuntud, kuid omas ajas väga levinud toole.

Näitus hõlmab selliste kuulsate interjööride toole, nagu Riigikogu saal (1920. aastad), Tallinna Seltskondlik Maja (1920. aastad), Kadrioru lossi administratiivhoone (1930. aastad), Tallinna kohvik Pegasus (1960. aastad), Tartu Ülikooli aula (1960. aastad), Tallinna raekoda (1970. aastad), Tallinna restoran Eeslitall (1980. aastad) ja Eesti saatkond Pekingis (2010. aastad).

Galerii avamisest: https://flic.kr/s/aHsmA6Vz5U (Fotod: Berta Vosman / ERM).

Näitus on ERMi galeriis (B-sissepääs) avatud kuni 30. juunini 2019. Alates veebruarist toimuvad näitusel kuraatorituurid ja kohtumisõhtud toolidisaineritega ning külastused ERMi mööblikogusse. Näitust täiendab ka eesti- ja ingliskeelne kataloog. Lisainfo ERMi kodulehel: www.erm.ee/toolilugu.

Näituse korraldamiseks organiseeris Eesti Sisearhitektide Liit avaliku konkursi, mille võitjaks kuulutati 2018. aasta jaanuaris „Tooliloo“ projekt.

Näituse produtsent on Reet Mark (ERM) ning graafilise disaini on loonud Eva Unt ja Margus Tammik (Unt/Tammik). Näituse loomist toetasid Eesti Kultuurkapital, Akzo Nobel Baltics ja Fagerhult.

Näituse valmimisse on panustanud ka Eesti Sisearhitektide Liidu toetajaliikmed: Bauhof Group, Decoland, E-Lux Kodutehnika, Elke Mööbel, Floorin, Geberit, Hektor Light, Jung, Lincona Konsult, Mass, Moodne Valgustus, Plaadipunkt, Plaat Detail, Puustelli, RM Stuudio, Tarkett, Villeroy&Boch Gustavsberg AB Eesti filiaal, Vivarec, Wermstock, InterStudio, Glamox HE, I.D. Kangas, Björn Espresso Bar.

Lisainfo:

Harry Liivrand
näituse kuraator
+372 506 2342
hl501@hotmail.com