Tagasi

Eesti Panga muuseumi uuendamise ideekonkursi võitsid Studio ARGUS ja Pult 

Eesti Pank plaanib oma senise muuseumi täielikult uuendada ja anda sellele nimeks Rahamu. Rahamust saab eelkõige koolinoortele suunatud köitev ja hariv keskkond, aga ka arutelukeskus majanduse teemadel. Keskpanga muuseumi uuendamise ideekonkursi võitis arhitektuuribüroo Studio ARGUS OÜ ja loovagentuuri Pult OÜ ühistöö „Benjamins“. Rahamu peaks oma uksed avama 2026. aastal.

Rahamu ideekonkursile laekus seitse tööd, mille hulgast valis žürii üksmeelselt võitjaks Studio ARGUS OÜ ja Pult OÜ kavandi „Benjamins“. Võidutöö autorid on Margit ArgusCeline-Cathy RaagaKätlin-Karin LondRoman HreskoMariia KorolovaErika SaksMaaja Kuiv ja Kersti Tuhkru.

„Võidutöö trumbiks on kindlasti see, et kavand pakub Rahamu külastajale meeldejääva muuseumielamuse – „Benjamins“ disainerid on põhjalikult läbi mõelnud nii ekspositsioonid kui ka ruumi paindlikkuse, võimaldades endiselt särada ka hoone ajalooliselt väärikal interjööril,“ avab Eesti Panga asepresident ja ideekonkursi žürii esimees Ülo Kaasik žürii üksmeelse otsuse tagamaid. „Seda elamust võimendab muuseumikülastaja võimalus erinevates tegevustes ise käed külge panna ja aktiivselt õppida, mis on oluline Rahamu põhisihtgrupi ehk õpilaste kaasamiseks.“

Žürii liige Tiiu Truus Eesti Sisearhitektide Liidust lisas, et tulemusrikkas koostöös sündinud ideekonkursile laekus rohkelt töid ja esikolmiku tööde sisearhitektuuri osa oli lahendatud kõrgetasemeliselt.

Vaata võidutöö „Benjamins“ (Studio ARGUS OÜ, Pult OÜ) kavandit.

Teise koha pälvis ideekonkursil NÜÜD arhitektid OÜ kavand „Pangapank“, autorid Helen Rebane ja Mari Tosmin, ning kolmanda koha sai Iseasi OÜ, Identity OÜ, SAB Magnet OÜ ja DMT Insenerid OÜ ühistöö „Rahakihid“.

Ideekonkursi esimene koht saab preemiaks 6000 eurot, teine koht 4500 eurot ja kolmas koht 3500 eurot.

Avaliku ideekonkursi eesmärk on valmistada ette Eesti Panga senise muuseumi täielikku uuendamist. 2026. aastal avatava muuseumi uueks nimeks saab Rahamu, mille eesmärgiks on suurendada ühiskonna teadlikkust majanduse ja rahanduse toimimisest, et inimesed saaksid teha rahaasjades targemaid valikuid. Rahamust tuleb eelkõige koolinoortele suunatud köitev ja hariv keskkond, mis täidaks nii külastus-, haridus- kui ka arutelukeskuse rolli majanduse teemadel.

Ideekavandeid hinnanud žüriisse kuulusid väliste ekspertidena sisearhitektid Tiiu Truus (ESL, sisearhitekt-ekspert, tase 8) ja Kristiina Voolaid (ESL, volitatud sisearhitekt, tase 7), sisearhitekt Marje Karu (volitatud sisearhitekt, tase 7) ja Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar. Eesti Panga poolelt juhatas žürii tööd asepresident Ülo Kaasik ning osalesid keskpanga muuseumi kuraator Siiri Ries, sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve, kommunikatsioonijuht Viljar Rääsk ja Rahamu projektijuht Krislin Kämärä.

Lisateave:

Evelin Jürisson

Kommunikatsioonispetsialist

Eesti Pank

6680 965

Meediapäringud: press@eestipank.ee