Tagasi

Eesti Arhitektuuripreemiad 2021 on jagatud

Veebruarikuu esimesel päeval toimus Tallinna Sadama uues kruiisiterminalis pidulik Eesti Arhitektuuripreemiad 2021 auhinnatseremoonia. Auhindu jagas terve arhitektuurivaldkond ning laureaate oli kokku 19.

Eesti Sisearhitektide Liidu, Eesti Maastikuarhitektide Liidu, Eesti Arhitektide Liidu ja Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali korraldatud konkursile esitati 184 tööd, mille hulgas valisid žürii välja 55 nominenti. Lisaks 19 preemiale, anti välja ka kaks tudengipreemiat.

Auhinda Pärsti mõisalasteaiale annavad üle ESLi juhatuse esimees Reio Raudsepp ja žürii liige Siim Raie. Foto: Toomas Tuul.

„Ootuspäraselt on 2021. aasta arhitektuuripreemiate maastikul tegijad avaliku sektori tellimusel valminud ühiskondlikud hooned – Lodjakoda Tartus, Haapsalu põhikool, Saue vallamaja, Hiiumaa elamuskeskus Tuuletorn, isegi väike lugemispaviljon Tallinnas Koidula tänavas. Samasse ritta sobivad laureaatidena Pärsti mõisalasteaia või TalTechi teadus- ja õppehoone sisekujundused,“ ütleb arhitektuuriteadlane Triin Ojari ja nendib, et „seda suurem heameel on näha börsifirmat Tallinna Sadamat investeerimas arhitektuuri: tänavu nii Kulka kui ka EALi aastapreemia võitnud Vanasadama kruiisiterminal on maja ja maastik ühekorraga – strateegiliselt õige samm mereääre inimsõbralikumaks muutmisel.“

„Aasta-aastalt on maastikuarhitektuur nominentide reas esindatud aina arvukamalt ja veenvamate töödega ning tundub, et mugava ja atraktiivse roheala loomine linna on uus normaalsus. Ja kui muidu oli taaskasutust ja rekonstrueerimisprojekte nominentide seas vähevõitu, siis sisearhitektide disainmõtet loovalt kasutav saatesari Restoran 0 täitis selle tühimiku parimal võimalikul moel,“ tõdeb Ojari.

EESTI SISEARHITEKTIDE LIIDU AASTAPREEMIAD 2021

Esimene preemia läks objektile Pärsti mõisalasteaia ruumide renoveerimine, autoriteks sisearhitekt Kaari Metslang büroost Ruumimeister. ja mustrite autor Kristiina Ribelus. Nendega töötas kaasa projekteerija Eva Tammpere. Žürii sõnul oli Pärsti mõisalastead kõigist preemiatele esitatud haridusruumidest see, mille puhul tekkis kohe ettekujutus, kuidas lapsed seal õnnelikult toimetavad. Ruum on helge, rõõmus, värviline, mänguline, muretu – just selline nagu lapsepõlv olema peab. Lasteaeda külastades tekkis tahtmine olla isegi taas laps ja elada just Pärstis.

Pärsti mõisalasteaed. Autorid sisearhitekt Kaari Metslang, mustrite autor Kristiina Ribelus. Foto: Märt Lillesiim

Sisearhitektide liidu preemia pälvis ka Restoran 0. Samanimelise telesaate jaoks lõid ajutise restoraniruumi meeskond Stuudio Kuidas, kuhu kuuluvad Hannes Praks, Andrea Tamm, Maria Helena Luiga ja Henri Papson. Žürii kommenteeris, et Restoran 0 kui objekt-nähtus-tegu kompab, lõhub ja rikastab lagunevat ruumi, millesse sekkumise mõju pakub üllatavaid võimalusi. Põnev objekt-nähtus-tegu katsetab piire ruumide emotsionaalsete ja aistinguliste nähtuste mõtestamisel. Üllatavalt pidulik ja askeetlik pidulaud moodustab laguneva keskkonnaga kontrasti. Restoran 0 on hetkeline, kaduv ja inspireeriv, olles ühel ja samal ajal emotsionaalselt kurb ning esteetiliselt kaunis.

Restoran 0. Autorid Stuudio Kuidas. Foto: Tõnu Tunnel

Kolmanda preemia võitis sisearhitekt Tarmo Piirmetsa projekteeritud TalTechi uue teadus- ja õppehoone sisearhitektuurne lahendus. Hoone arhitektid on Tõnu Laigu ja Aliis Mehide büroost QP Arhitektid. Žürii sõnul ei andnud TalTechi Ehituse Mäemaja interjöör end fotode pealt esialgu üldse kätte – see on ruum, mida peab külastama ja ise kohal olles tunnetama. Esmapilgul on interjöör puhta puidune, kohati näib, et isegi ülemäära. See on aga heas mõttes taotluslik. Katsehall on saanud naabriks asised õppe- ja tööruumid, mis on avarad, ausalt askeetlikud, aga ka läbimõeldud ja tasakaalus. Ei jõua ära oodata laborite kulumisjälgi ja doktorantide paberivirnasid, mis tõestavad, et keegi on arhitektide ideed inseneriteaduse sõelast läbi lasknud.

TalTechi teadus- ja õppehoone sisearhitektuurne lahendus. Autor sisearhitekt Tarmo Piirmets. Foto: Reio Avaste

Eesti Sisearhitektide Liidu 2021. aastapreemiate žüriisse kuulusid sisearhitektid Ville Lausmäe ja Maarja Valk-Falk, arhitekt Koit Ojaliiv, muinsuskaitsja Siim Raie ja kuraator Karen Jagodin.

Koostöös Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonnaga, andis Eesti Sisearhitektide Liit välja Vello Asi nimelise tudengipreemia, mille pälvis tänavu Ann-Katriin Kelder!

Ann-Katriin Kelder. Foto: Heiko Kruusi

Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali, Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemiate laureaadid ja nominendid ning arhitektuuriajakirja MAJA ja kultuurilehe Sirp parima ruumipublikatsiooni preemia laureaadid on tutvumiseks üleval veebilehel arhitektuuripreemiad.ee.

Eesti Sisearhitektide Liidu laureaate ja nominente koondab aastaraamat „Ruumipilt”.

Arhitektuuritseremoonia fotod leiab Facebooki lehelt.