Tagasi

August Künnapu maalinäituse “Arhitektid ja pärismaalased” avamine

Teisipäeval, 2. novembril kell 18 avatakse Parikaste majas (Hariduse 1, Tallinn) August Künnapu maalinäitus “Arhitektid ja pärismaalased. Väljapanek on avatud T–L 13–18 19. novembrini.

Eksponeeritud on kaks portreemaaliseeriat, “Arhitektide portreed” (2002) ja “Kau küla mehed” (2010), mis harmoneeruvad 20. sajandi alguse puithoone räsitud interjööriga.

“Olen end alati pidanud eelkõige portreemaalijaks. Antud väljapanekus püüdsin tabada kahe näiliselt vastandliku uurimisgrupi – arhitektide ja pärismaalaste – hinge. Vastandamiseks ei ole tegelikult alust, kuna kõik inimesed on oma olemuselt head. Ühenduslüliks on indiaani arhitekt Bruce Goff,” kommenteerib Künnapu.

Esimeses seerias on leidnud rakendust tänases üleküllastatud maailmas hädavajalik taaskasutusprintsiip. Künnapu võttis lammutamisele kuuluva vanavanemate suvemaja ja kasvuhoone vanad puituksed ning maalis sinna enda jaoks sümpaatsete arhitektide portreed. Ta kohandas seejuures Bruce Goffi, Konstantin Melnikovi, Nicholas Grimshaw, Zaha Hadidi, Tadao Ando ja Hans Scharouni arhitektuurse käekirja veidrate proportsioonidega uste stiiliga. Maalid kannavad endas mälestust Haabneeme majast, kus möödus kunstniku õnnelik lapsepõlv.

Teine seeria on saanud inspiratsiooni ühelt säravaimalt fotograafilt ja filmirežissöörilt, Leni Riefenstahlilt. See kunstnik tutvustas muuhulgas maailmale Aafrika kultuuride ehedust. Tema erilisteks lemmikuteks olid Kau küla nuubialased Sudaanis. Riefenstahl külastas neid korduvalt 1960ndatel ja aastal 2000 enne siit ilmast lahkumist.

Nuubialased käsitlevad oma keha kunstiteosena, mida viimistletakse terve elu. Maalingud värvivad nad endale ise kasutades looduslikke värvimuldasid, õlisid ja tuhka. Näomaalingud on assümeetrilised, spontaansed ja visandlikud väljendades nende looja kordumatut olemust. See kordumatu olemus on kandunud edasi ka Künnapu värviküllastele lõuenditele.

Näituse organisaator ja kujundaja on Urmas Luure.

Väljapanek on avatud T–L 13–18 19. novembrini.

Raili Redis