Tagasi

Arhitektuuripreemiate rändnäitus toob Eesti arhitektuuri säravamad tööd kutsekoolidesse

Arhitektuurivaldkonna erialaliitude poolt 2015. aastal esitletud aastanäitus hakkab rändama mööda Eesti ehituskoole. Idee on tutvustada valdkonna viimaste aastate säravamaid töid just rohujuuretasandil – ametikoolide õpilastele, kes hakkavad tulevikus ise arhitektide kavandatud hooneid ehitama. Tänasest kuni 22. detsembrini on näitus esimesena avatud Tallinna Ehituskoolis.

„Näituste teisele ringile viimine on väärt idee – nii keskkonnasõbralik kui ka hariv,“ rääkis Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov. „Aastanäituse kokkupanekuga on reeglina seotud väga suur hulk inimesi. Selleks on kulunud nii aega kui raha. Taasavamisega oleme leidnud võimaluse tehtud tööd uuesti väärtustada. Kuid mis kõige olulisem – saame seeläbi noori harida. Näituse ülespanek koolides annab õpilastele suurepärase võimaluse saada ülevaade Eesti arhitektuuri paremikust ja panna mõtlema sellele, kuidas sünnib hea ruum ning mida igaüks selle heaks teha saab. Eriti oluline on näitus just nende õpilaste ja kutsekoolide jaoks, mis asuvad Tallinnast kaugemal.“

„Tallinna Ehituskool on väärt meistrite kool ja meistrite kujunemisele aitabki kaasa kooli avatus, erinevate väljakutsete ja uudsete lahenduste testimisel,“ lisas kooli direktor Raivo Niidas.

„Sisearhitektuur on valdkond, mis kõiki inimesi kõnetab. Elukutselised sisearhitektid püüdlevad selle poole, et avalik ruum oleks kujunduslikult pilkupüüdev, elamiseks-olemiseks võimalikult toimiv. Kutsehariduses õppivatele noortele tõuseb sellest ainult tulu, kui nad orienteeruvad arhitektuuri ja sisearhitektuuri põhitõdedes,“ märkis Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse liige Ivi-Els Schneider.

Katrin Koovi sõnul on tegemist esimese koostööprojektiga arhitektuurivaldkonna liitude ja ametikoolide vahel ning see vääriks kinnistamist. „Täna on arutluse all, kas ja kuidas saaksime viia koolidesse värske, 2016. aastal nomineeritud tööde virtuaalnäituse. Kõigi eelduste kohaselt on uus näitus kutsekoolidele esitlemiseks valmis tuleva aasta alguses,“ kinnitas Koov.

Arhitektuuripreemiad 2015 näitus jõuab kutsekoolidesse Eesti Arhitektide Liidu, Sisearhitektide Liidu, Maastikuarhitektide Liidu ja AS Vipex koostöös. Jätkuvalt on oodatud ka haridusasutuste enda initsiatiiv – kes sooviksid näitust oma koolis eksponeerida. Sellest tuleks teada anda Eesti Arhitektide Liitu.

Rändnäituse valmimisele on kaasa aidanud Tallinna Ehituskooli ehitusviimistluse ja puidu õppesuuna õpetajad ja õpilased. Algselt papirullidel eksponeeritud näitus on Tallinna Ehituskoolis vormistatud 2 x 2 m puidust raamidesse, mille on valmistanud ehituskooli õpilased.

Lisainfo:
Katrin Koov, Eesti Arhitektide Liidu president
Tel: 5073231
E-post: katrin.koov@arhitektuur.ee

Tarmo Laaban, Tallinna Ehituskooli haldusdirektor
Tel: 5682920
E-post: tarmo.laaban@ehituskool.ee

Ivi-Els Schneider, Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse liige
Tel: 5065713
E-post: ivielsschneider@gmail.com