Tagasi

Ruumiuurimusliku ajakirja SISU—LINE kõik numbrid loetavad ISSUU keskkonnas

SISU—LINE on Eesti Sisearhiektide Liidu väljaantav kord aastas ilmuv kakskeelne sisearhitektuuri teoreetiline ajakiri, mida on tänaseks ilmunud 3 numbrit – 1, 2A ja 2B, 3 ja mis kõik on lugemiseks üleval ESLi ISSUU kanalis.

SISU—LINE #1 koondab ühtsete kaante vahele 2014. aastal toimunud esimese rahvusvahelise sisearhitektuuri sümpoosioni SISU “Teooriast praktikani / Between Theory and Practice” ettekanded.

Ajakiri sisaldab kaastöid sümpoosionil osalenud akadeemilistelt õppejõududelt erinevatest maailma ülikoolidest (RMIT, LUCA/Sint-Lucas, Chalmers University, University of Montreal, University of Brighton, EKA, TÜ), samuti praktikutelt nii Eestist kui mujalt. Ajakiri kajastab ka sümpoosioni raames läbiviidud õpitoas “Heli ruumis / ruum helis” toimunut ning ümarlauas “Sisearhitekti identiteedist ja piiridest” räägitut. Autorid: Krista Aren, Suzie Attiwill, Margit Argus/Margit Aule, Tom Callebaut, Joke Van Hengstum, Eero Jürgenson, Jüri Kermik, Morten Lund, Ad Kil/Ro Koster, Tiiu Põldma, Tüüne-Kristin Vaikla. Kujundus: AKU.

SISU—LINE #2 on 2-osaline ruumiuurimuslik ajakiri, mis põhineb SISU 2015 sümpoosioni materjalidel ja kannab sama pealkirja – Ruumimõju ja mis koondab ühiste kaante vahele teema, kuidas mõjutab ruum inimest ja inimene ruumi ehk millised inimlikud sekkumised meid inspireerivad. Kujundus: Stuudio Stuudio

SISU_LINE #2A
A-osas uurib arhitekt Juhani Pallasmaa arhitektuuri vaimsust ja atmosfääri, lähtuvalt mõistuse ja keha kokkupuutumisest ruumis. Graeme Brooker Londoni Kuninglikust Kunstikolledžist arutleb sisearhitektuuri kui eriala muutliku olemuse ja interjööri erinevate käsitlemisviiside üle. Siserahitekt Kees Spanjers Amsterdamist lahkab inimkeskse disaini rolli Hollandis ja keskendub uue funktsionaalse ruumi loomise ajenditele. Noor arhitekt Aet Ader teeb isikliku elukogemuse näitel ausa ülevaate eluruumide kasutamise mustritest Tallinnas. Vastuolust inimliku elulaadi ja institutsionaalse arhitektuuripoliitika vahel arutleb filmimagistrant Ingel Vaikla kahe “Living Architectures” videoinstallatsiooni näitel.

SISU—LINE #2B
B-osa keskendub ruumi loomisele kui protsessile. Kogemusi jagavad põnevate näidetena Patrice Girod ja Evelyne Merkx, kelle ambitsioonikas raamatupood Maastrichti gooti katedraalis on provokatiivse näitena elavdanud kirikuruumi ümbermõtestamise diskussiooni. Eesti oma esindusruumist räägivad Pekingi saatkonnast arhitekti ja sisearhitektina Andres ja Liisa Põime. EKA õppejõud Arhitekt Must, Jaan Tiidemann ja Kadri Klementi arutlevad, kuidas püstitada ruumiinstallatsioone moel, mis koorub teoreetilisest õppetööst ningi kõnetab kasutajaid füüsilise ruumikogemusena. SISU näitusest “Ruumiline sekkumine” loob pildi visuallessee, mis peegeldab meie endi argiseid tähelepenekuid ja inimlikke tegevusi linnaruumis oma juhuslikkuses ja lõpetamatuses, ootuses.

SISU—LINE #3 põhineb sümpoosionil SISU “Welcome Stranger!”, arutledes võõrastamise ja võõrustamise võimalikkuse üle.

Kolmandas numbris kirjutavad Alari Allik, Eva Storgaard, Gerrit Schilder ja Hill Scholte, Monica Knoll ning Eva Sepping ruumilisest keskkonnast ning elamisviiside mitmekihilistest vormidest ja võimalikkusest maailma eri paigus: Jaapanis, Taanis, Bangladeshis, Palestiinas ja Siberis. Filmimaailma visuaalesseede autoriteks on Ingel Vaikla, Cynthia Madansky ja Guillaume Aubry. Samuti mahuvad ajakirja kaante vahele Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonnas 2016. aastal valminud magistriprojektid ja ESLi värske juhatuse esinaise sisearhitekt Pille Lausmäe intervjuu oma kunagise kursusekaaslase Jüri Kermikuga. Kujundus: Stuudio Stuudio.

 

Traditsioonilise paberraamatu austajatele on kõik väljaande numbrid saadaval tööpäeviti 10:00 – 17:00 ESLi kontorist Tallinnas, Rüütli 4 ja raamatupoodides.

Head lugemist!