Tagasi

16. augustil avatakse Arhitektuurimuuseumis näitus Ruumidiplomaatia. Eesti välisesinduste interjöörid.

Korraldaja: Eesti Sisearhitektide Liit 

Kuraator: Karin Paulus

Kujundaja: Mari Kurismaa

Graafiline disain: Mari Kaljuste

Alahindamata diplomaatide nutikust, kehtestab üks riik ennast võõral maal ka läbi ruumi – saatkondade, residentside ning muude esindusruumidega.  Ilma välisriikide poolehoiuta oleks Eesti Vabariigi väljakuulutamine jäänud mõttemänguks. Samuti toetus 1920.-1930. aastatel ja püsib ka täna meie imetillukese riigi rippumatus suuresti tänu välispartneritele. Seetõttu on välisesinduste pidamine Eestile elutähtis investeering.

Mõeldes, et saatkond ongi tegelikult vastava riigi territoorium, on loogine, et sisearhitektuur peab olema asjakohane. Esinduste interjöörid ütlevad, kes me oleme, kuhu me kuulume, mis on meile oluline.  Et enamik kodanikke oma riigi saatkondadesse siiski ei satu, siis paotame ust ja näitame esmakordselt nii suurejooneliselt, millised on meie diplomaatilised majakad.

Meie omariikluse järjepidevust hoiti omamoodi veimevakana nutikalt tallel läänes – tegutsesid füüsilised esindused näiteks New Yorgis ja Londonis, tänu millele saadi rääkida meie rahva priiusesoovist ning hiljem rutem sulanduda tõsiseltvõetavate riikide perre. 1990ndatest aastatest saadik on strateegiliselt olulistes paikades avatud ja taasavatud saatkondi. Kuigi läbi kiirelt möbleeritud korter-saatkondade oleme olnud olemas, oleme ajaloolise Helsingi kõrvale ehitanud päris uusi hooneid – Eestit moodsa, julge ning haritud ruumikultuuriga riigina on aidanud kehtestada nii Vilnius kui ka Peking.

Järjest enam ajaloolisi ning ka uusi saatkondi on saanud enesele silmapaistva sisearhitektuurse lahenduse.  Väljapanekul tutvustatakse Margit Arguse, Eero Jürgensoni, Pille Lausmäe-Lõokese, Liisa Põime, Kadri Tamme, Katrin Tammsaare, Tiiu Truusi ning teiste põnevate autorite tegemisi. Samuti on väljas esindustes teadlikult kasutatud hea eesti disain.

Meie saatkondade kujundused räägivad loodusearmastusest, euroopalikust kultuuriruumist, uuendusmeelsusest, inimlikkusest, võõrustajariigi vastu lugupidamisest, arenenud maitsemeelest, adekvaatsusest. Külastaja kogeb kui erinevaid imagoloogiad ja identiteete on sisearhitektid ning arhitektid koostöös välisministeeriumiga suutelised pakkuma.

Nagu president Lennart Meri on väljendanud, peavad meie diplomaadid olema kümne eest väljas. Täpselt sama tõhusad peavad olema ka meie esindusinterjöörid. Nii on Eesti professionaalne ruumidiplomaatia lausa heas mõttes uskumatu!

Näitus jääb avatuks 15. oktoobrini ja selle raames toimub septembris seminar.

15. oktoobril toimub väljaande “Ruumidiplomaatia” esitlus, mis ilmub koostöös EV Välisministeeriumiga.

Projekti toetab Kultuurkapital.

EV alalise esinduse residents EL juures, 2020. Sisearhitektuur Tiiu Truus (Stuudio Truus). Vaata lisaks siit

Fotod Kalle Veesaar